Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-2/07/JK
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-2/07/JK
Data
2007.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport pośredni
stawki podatku


Istota interpretacji
Rozliczanie podatku od towarów i usług w eksporcie pośrednim



Wniosek ORD-IN 965 kB

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z 2007 r.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku Spółki z dnia 20 lipca 2007r. ( data wpływu 26 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów oraz rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży eksportowej w deklaracji podatkowej - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 26 lipca 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów oraz rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży eksportowej w deklaracji podatkowej.


Przedstawiając stan faktyczny i zdarzenie przyszłe sprawy


Spółka podała, iż dokona eksportu towarów na zasadach określonych w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. ze zm.) tj. transport towarów z magazynu spółki do portu oraz odprawa celna dokonywane są przez i na koszt dostawcy, a od portu przez nabywcę (transport). W dniach od 15 do 30 czerwca 2007r. Spółka wystawiła faktury sprzedaży eksportowe. Towar nie został zgłoszony do odprawy celnej i znajduje się w magazynie (w porcie) wynajmowanym przez i na koszt nabywcy. Odprawa celna dokonana będzie dopiero w lipcu w momencie zrealizowania całego zamówienia klienta. Wobec powyższego spółka do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2007r. nie posiadała dokumentu celnego SAD potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty i w związku z tym wykazała powyższą sprzedaż stosując stawkę podatku dla dostawy tego towaru w kraju tj. 22%.


Spółka uzupełniła wniosek pismem z dnia 7 sierpnia 2007r. informując, iż:


  1. z chwilą wystawienia faktur eksportowych nastąpiło przeniesienie praw do rozporządzania towarami jak właściciel. Towary są przechowywane w magazynie (w porcie), który jest wynajmowany przez i na koszt kontrahenta
  2. siedziba kontrahenta jest Szwecja I... lecz towar wywożony jest do Norwegii
  3. spółka przed wydaniem towaru nie otrzymała przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty części należności za towar.


Następnie pismem z dnia 28 sierpnia 2007r. Spółka ponownie uzupełniła wniosek stwierdzając, że:


  1. w polu nr 2 dokumentu SAD (Nadawca/Eksporter) będzie wpisana Spółka
  2. towary przechowywane są w magazynie na terenie kraju, ale na koszt i odpowiedzialność nabywcy
  3. termin wyjazdu i koszty związane z transportem leżą w gestii nabywcy
  4. formuła stosowana przez Spółkę to FAS - klauzula w handlu morskim, gdzie sprzedawca ma obowiązek dokonania odprawy celnej w eksporcie i dostarczenia towaru wzdłuż burty statku, a obowiązkiem kupującego jest zawarcie umowy o przewóz towarów morzem, poinformowanie sprzedającego o nazwie statku, miejscu załadunku i wymaganym terminie dostawy towaru do portu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowo Spółka wykazała ww. dostawę w deklaracji za miesiąc czerwiec 2007r. , stosując stawkę 22%...
  2. Czy skorygowanie (zmniejszenie) sprzedaży opodatkowanej stawką 22% oraz skorygowanie (zmniejszenie) podatku należnego i skorygowanie (zwiększenie) kwoty sprzedaży eksportowej w deklaracji za miesiąc lipiec 2007r. tj. w miesiącu otrzymania dokumentu SAD potwierdzającego wywóz będzie prawidłowe...


    Zdaniem Spółki jej postępowanie w przedmiotowym stanie faktycznym jest prawidłowe, a korekta deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2007r. będzie prawidłowa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. eksport towarów. Przez eksport towarów, w brzmieniu art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:


  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Z powyższej regulacji wynika, że daną dostawę można uznać za eksport towaru, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:


  • wywóz musi nastąpić poza terytorium Wspólnoty
  • wywóz musi być dokonany w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt. 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dostawy towarów rozumianej jako przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel
  • wywóz musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia towaru
  • wywóz musi być dokonany bądź to przez dostawcę lub na jego rzecz, bądź przez nabywcę, mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.


Stosownie do przepisu art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Eksport dokonywany przez Spółkę, stanowi eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług tj. tzw. eksport pośredni. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Spółki wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a ustawy, stawka podatku wynosi 0%.

W myśl art. 41 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy art. 41 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

W przypadku nieotrzymania wymienionego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres, w którym podatnik dokona dostawy towarów, stosownie do treści art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy ma on obowiązek zastosować stawkę właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym na mocy ust. 9 powoływanego przepisu upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy w którym podatnik otrzymał ten dokument.

W świetle powołanych wyżej przepisów i odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że Spółka z uwagi na nieotrzymanie do dnia złożenia deklaracji za miesiąc czerwiec 2007 r. dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty winna opodatkować dostawę przy zastosowaniu stawki 22%, natomiast w przypadku otrzymania w miesiącu lipcu 2007 r. tego dokumentu przysługuje jej prawo do dokonania korekty podatku należnego i wykazania w deklaracji VAT-7 tej dostawy jako sprzedaży eksportowej podlegającej opodatkowaniu stawką 0%.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj