Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/VP/443-26/EC
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/VP/443-26/EC
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
części
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług zakupu usług przez Wspólnotę we własnym imieniu jak również w dalszej kolejności ich odsprzedaży na rzecz innej Wspólnoty.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 23.02.2007r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 12.02.2007r. Wspólnota wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota wraz z sąsiadującą Wspólnotą zaopatrywane są w wodę z jednej lokalnej hydroforni. Z powodu braku możliwości podpisania na dwie Wspólnoty oddzielnie umów z dostawcą wody, umowa została zawarta tylko z jedną Wspólnotą. W związku z tym dostawca wody wystawia fakturę zawierającą cenę zużycia wody w dwóch budynkach. Po otrzymaniu faktury Wspólnota wystawia noty obciążeniowe na drugą Wspólnotę w wysokości równej zużycia wody oraz na cenę równą cenie dostawcy. Zdaniem Strony w związku z tym, iż Wspólnota nie prowadzi sprzedaży w celu zarobkowym, oraz, iż nie ma innej możliwości rozliczania wody na dwa budynki- Wspólnota nie będzie w tej sytuacji podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

przepis art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./ stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ponadto wskazać należy przepis art.28 Dyrektywy 2006/112/WE rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przepis ten stanowi , że w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. Przepis ten reguluje zatem takie sytuacje, w których podatnik działając we własnym imieniu, zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowaniu pewnego świadczenia, jednak faktycznie świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci. W takim przypadku gdy podatnik kupuje usługę, a następnie odprzedaje ją kontrahentowi w stanie tzw. nieprzetworzonym, uznaje się go jako podatnika, który usługę taką świadczy.

W świetle ww. przepisów, stwierdzić należy, że zakup usług przez Wspólnotę we własnym imieniu jak również w dalszej kolejności ich odsprzedaż na rzecz innej Wspólnoty wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj