Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-584/DEC/KW/07
z 10 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-584/DEC/KW/07
Data
2007.07.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
komis
samochód używany


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodów w ramach prowadzonego komisu samochodowego.


W dniu 16.04.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 11.04.2007 r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodów w ramach prowadzonego komisu samochodowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani komis samochodowy, w którym znajdują się wyłącznie auta klientów. Nie posiada Pani własnych samochodów na sprzedaż. Pani dochodem jest prowizja od sprzedanego auta. Wystawia Pani faktury VAT–marża. Po sprzedaniu samochodu praktycznie od razu całą gotówkę zwraca Pani właścicielowi pojazdu. Nie ma Pani więc możliwości obracania tymi pieniędzmi, bo to nie Pani pieniądze. Pani dochodem, a zarówno gotówką, którą może Pani obracać jest Pani prowizja.

We wniosku zawarła Pani następujące pytania: 1. Co jest Pani obrotem? 2. Czy obrotem jest prowizja za sprzedane auto czy cała suma z faktury? Pani zdaniem, zawartym we wniosku obrotem jest Pani prowizja, a nie cała suma za sprzedany samochód na fakturze. Prowizja jest Pani dochodem i tylko gotówką uzyskaną z prowizji może Pani dysponować, rozporządzać, inwestować czyli po prostu obracać.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu stanowi dla komisanta kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta. Ponadto w myśl art. 120 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.Następnie, jak wynika z ust. 10 w/w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, przytoczony przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, opisanego przez Panią w zapytaniu, nie dokonuje Pani nabycia samochodów będących przedmiotem dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonego przez Panią komisu samochodowego. Samochody pozostają własnością osób – komitentów, którzy wstawiają je do Pani komisu. Następnie Pani jako komisant dokonuje sprzedaży aut osobom trzecim ale na rachunek komitenta a nie swój. Dlatego też w tym przypadku w podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania nie może być marża, jaką uzyskuje Pani z tytułu dostawy samochodów będących własnością komitentów. Jedynie w przypadku nabycia na swoją rzecz przedmiotowych samochodów od podmiotów wymienionych w ust. 10 art. 120 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, ma Pani prawo do opodatkowania prowizji (marży) otrzymanej z tytułu sprzedaży tych samochodów osobom trzecim. Tym samym w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym sprawy obrotem jest cała kwota należna z tytułu dostawy samochodów, pomniejszona o kwotę podatku, co wprost wynika z w/w art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego nie przysługuje Pani prawo do wystawiania faktur VAT–marża, o których mowa w § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798, ze zm.). W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj