Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-105/06/MAS
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-105/06/MAS
Data
2007.05.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
aport
likwidacja spółki cywilnej
rozwiązanie
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów wniesionych aportem do Spółki w sytuacji rozwiązania Spółki.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 18.05.2006 r., przekazanym w dniu 15.02.2007 r. do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji po uchyleniu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie postanowieniem z dnia 14.02.2007 r. nr 1401/PV-I/4407-14/90/06/EK postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga z dnia 19.06.2006 r. nr US34/VF/443-105/2006/MZ, byli wspólnicy s.c. GRAWW wystąpili w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług towarów wniesionych aportem do Spółki w sytuacji rozwiązania Spółki.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rozpoczynając działalność gospodarczą Wnioskodawcy wnieśli aportem do Spółki towary handlowe, niezakupione na faktury VAT. Towar ten stanowił remanent początkowy Spółki i został wpisany do księgi przychodów i rozchodów.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawcy przedstawiają stanowisko, iż nie ciąży na nich obowiązek zapłaty podatku od pozostających na stanie w momencie rozwiązania Spółki towarów uprzednio wniesionych aportem.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, jednakże w myśl ust. 4 ww. artykułu przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z obowiązującymi w chwili zawiązywania Spółki przepisami powyższe prawo przysługiwało, na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm./ wyłącznie podatnikowi przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, w stosunku do kwoty podatku naliczonego stanowiącego sumę kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a w przypadku importu - sumę kwot podatku wynikającą z dokumentu celnego. Powyższe oznacza, iż Spółka nie była uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wniesieniem towarów w postaci aportu. Tym samym przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania, co oznacza, iż pozostałe po rozwiązaniu Spółki towary wniesione uprzednio aportem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej–do czasu jej zmiany lub uchylenia–zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj