Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
1415/POII/415-11/07/JL
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1415/POII/415-11/07/JL
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
pokoje na wynajem
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
Czy uzyskany przychód z tytułu najmu lokalu mieszkalnego można pomniejszyć o koszty dokonywanych opłat czynszowych na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej, jeżeli Wynajmujący wybierze formę opodatkowania na zasadach ogólnych oraz czy opłaty za media (światło,woda) uiszczane przez najemcę stanowią przychód do opodatkowania dla Wynajmującego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2007 roku, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania uzyskanego przychodu z wynajmu lokalu w zamian za czynsz mieszkaniowy, jako nie prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka zwróciła się z wnioskiem w dniu 25.05.2007 roku uzupełnionym w dniu 25.06.2007 roku o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania uzyskanych przychodów z wynajmu lokalu w zamian za czynsz mieszkaniowy.

Z przedmiotowego wniosku wynika stan faktyczny:

Wnioskująca zamierza w przyszłości zawrzeć umowę najmu lokalu, która nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej. Najemca będzie płacić wynajmującej ustalony czynsz miesięczny odpowiadający czynszowi ustalonemu przez Spółdzielnię Mieszkaniową . Obowiązek ponoszenia opłat za energię elektryczną, opłat za zużytą wodę obciążać będzie bezpośrednio najemcę, zgodnie z kwotą wskazaną na rachunkach za w/w media.

Pytanie Wnioskodawcy:

Czy uzyskany przychód z tytułu najmu lokalu mieszkalnego można pomniejszyć o koszty dokonywanych opłat czynszowych na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej, jeżeli Wynajmujący wybierze formę opodatkowania na zasadach ogólnych oraz czy opłaty za media (światło,woda) uiszczane przez najemcę stanowią przychód do opodatkowania dla Wynajmującego.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Czynsz uzyskany z tytułu najmu lokalu stanowi przychód dla wynajmującego. Natomiast zapłacona przez wynajmującego kwota czynszu dla spółdzielni Mieszkaniowej stanowić będzie koszt uzyskania przychodu. W przedstawionym stanie faktycznym zapłacone należności przez najemcę tytułem opłat za zużytą wodę, energię elektryczną nie stanowią przychodu dla Wynajmującego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych,(t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest najem, podnajem, dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 11 ust.1 tejże ustawy, „przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie między stronami stosownej umowy, zdefiniowanej w art.659 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu czynsz. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże aby powstał przychód po stronie wynajmującego, muszą zaistnieć przesłanki określone w art.11 powołanej ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie są natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu takie jak czynsz uiszczany do spółdzielni, opłaty za wodę, energię elektryczną , które nie są ustalone w sposób ryczałtowy, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te bowiem nie mieszczą się w pojęciu „świadczeń w naturze, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Opodatkowaniu na zasadach ogólnych podlega dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Z kolei zgodnie z art.22 ust.1 powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zwrot użyty „w celu osiągnięcia przychodów” oznacza , iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu, tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi zachodzić ścisły i bezpośredni związek między ich poniesieniem z powstaniem lub zwiększeniem przychodu. Zatem w przypadku osiągania przychodów z najmu lokalu mieszkalnego kosztami uzyskania przychodów będą udokumentowane kwoty wydatków ponoszone przez wynajmującego w związku z utrzymaniem przedmiotu najmu, np. remonty, odpisy amortyzacyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani wynająć lokal mieszkalny za ustalony czynsz miesięczny odpowiadający czynszowi ustalonemu przez Spółdzielnię Mieszkaniową natomiast opłaty za energię elektryczną, zużytą wodę obciążać będą bezpośrednio najemcę, zgodnie z kwotą wskazaną na rachunkach za w/w media.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym, u wynajmującej nie powstanie przychód pomimo, że zapłata przez najemcę nastąpi do rąk wynajmującego, który następnie ureguluje zobowiązania wobec dostarczycieli usług. W takiej sytuacji bowiem po stronie wynajmującego nie następuje przysporzenie majątkowe a tym samym nie powstanie przychód.

W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym, w kontekście przywołanego stanu prawnego, przychodem do opodatkowania, niezależnie od formy opodatkowania, będzie otrzymana kwota czynszu (odstępnego) stanowiącego przysporzenie majątkowe. Natomiast otrzymany przez Wnioskującą od najemcy zwrot należności tytułem opłat związanych z czynszem do spółdzielni mieszkaniowej, opłat za zużytą energię elektryczną, wodę, według wskazań na rachunkach za w/w media, nie stanowi przychodu w myśl art.11 ustawy o podatku dochodowym, cyt. wyżej, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem mając na względzie stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych najmu lokalu w zamian za czynsz mieszkaniowy, jest nie prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj