Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-8/31/07/AZ
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-8/31/07/AZ
Data
2007.04.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do przychodów osiągniętych z tytułu wykonania usługi montażu sprzętu oświetleniowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.02.2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.03.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 13.04.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.02.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w kwestii ustalenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji osiągania przychodów z tytułu działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod numerem 45.31.12 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Pismem z dnia 30.03.2007r. wniosek powyższy uzupełniono o dodatkowe informacje dotyczące zagadnień poruszonych we wniosku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą o charakterze usługowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Strona zamierza świadczyć usługę montażu sprzętu oświetleniowego – lamp różnego typu wraz z okablowaniem. Powyższy montaż ma mieć miejsce w hali targowej, na kratownicy zamontowanej uprzednio przez inne podmioty. Montowane przez Wnioskodawcę lampy oświetlać mają stanowisko targowe podczas trwania targów, a następnie po ich zakończeniu są demontowane. Znaczna część montażu ma charakter pracy na wysokości i odbywa się z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego. Usługa powyższa została sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych za należącą do grupy PKWiU 45.31.12.-00.00 „Roboty instalacyjne elektryczne w budynkach niemieszkalnych”. Jednocześnie Strona zaznacza, że w 2007 roku wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę rozliczania z urzędem skarbowym.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do przychodów osiągniętych z tytułu wykonania usługi montażu sprzętu oświetleniowego?

Zdaniem Strony, usługa montażu sprzętu oświetleniowego w hali targowej stanowi usługę mieszczącą się w ugrupowaniu PKWiU 45.31.12-00.00 i jako usługa budowlana podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu 5,5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej,

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt. 11,

e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

6) rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Stosownie do zapisu art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) w/w ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. W myśl § 2 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz. U. z 2004r. nr 89 poz. 844 z późn. zm.) do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r.

Mając na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów stwierdza, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 8 ust. 1 powołanej ustawy tj. w katalogu przychodów wyłączonych z opodatkowania w tej formie. Zauważyć także należy, że usługi zakwalifikowane zgodnie z klasyfikacją PKWiU pod numerem 45.31.12 jako „Roboty instalacyjne elektryczne w budynkach niemieszkalnych”, nie figurują w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym „Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług”. Ponieważ wykonywane usługi montażu sprzętu oświetleniowego nie zostały wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu oraz z uwagi na fakt, że zostały zakwalifikowane przez urząd statystyczny do robót budowlanych – sekcja F dział 45 PKWiU, stwierdzić należy, że przychody z wymienionej usługi podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj