Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
1415/POII/415-1/07/JL
z 2 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1415/POII/415-1/07/JL
Data
2007.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
reprezentacja
usługi gastronomiczne
zakup żywności


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - jako koszty reprezentacji, wydatki poniesione przez Biuro Notarialne na zakup artykułów żywnościowych (słodycze, kawa. herbata cukier, owoce, napoje)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2007 roku, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia w koszty prowadzonej działalności wydatków poniesionych w 2007 r. na usługi gastronomiczne oraz zakup artykułów żywnościowych takich jak słodycze, kawa, herbata, cukier, owoce, napoje, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedmiotowego wniosku wynika stan faktyczny:

Dla prawidłowego funkcjonowania kancelarii w celu uzyskania klientów oraz ich poszanowania ( często są to osoby przybyłe z innych miejscowości ) zakupuję artykuły żywnościowe, takie jak słodycze, kawa, herbata, cukier, owoce, napoje. Uważam, że są to koszty niezbędne, ponoszone dla prawidłowego funkcjonowania podmiotu gospodarczego w celu osiągnięcia przychodów a nie koszty reprezentacji. Trudno odmówić przybyłemu klientowi, z którym niejednokrotnie omawiam sprawę dokonywanych czynności notarialnych w tym aktów notarialnych przez kilka godzin, podania napoju, herbaty czy też poczęstowania go owocem, czy też jakimś środkiem żywnościowym.

Pytanie Podatnika:

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2007r. w zakresie nieuznawania za koszt uzyskania przychodów kosztów reprezentacji w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, uprzejmie proszę o potwierdzenie prawidłowości mojej interpretacji rozgraniczenia kosztów reprezentacji oraz kosztów prowadzenia biura ( w moim przypadku kancelarii notarialnej ).

Własne stanowisko w sprawie:

Koszty te nie są moim zdaniem wydatkami na reprezentację, lecz są kosztami prawidłowego funkcjonowania kancelarii ( podmiotu gospodarczego ) ponoszonymi w celu uzyskania przychodu, co znajduje uzasadnienie w art. 22 znowelizowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy;

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Pani prowadzi Kancelarię Notarialną. Dla jej prawidłowego funkcjonowania w celu pozyskania klientów oraz ich poszanowania , zakupuje artykuły żywnościowe, takie jak słodycze, kawa, herbata, cukier, owoce, napoje. Zdaniem wnioskującej są to niezbędne koszty ponoszone w celu przwidłowego funkcjonowania podmiotu gospodarczego w celu osiagnięcia przychodów a nie koszty reprezentacji.

Zgodnie z art.22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Natomiast zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszt uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Z przepisu tego wynika, że nie wszystkie ponoszone przez podatnika wydatki w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem stanowią koszty uzyskania przychodów.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między takim wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub też na zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu i nie może być wyłączony z kosztów uzyskania przychodów. Zmiana w przepisach podatkowych od 2007 roku polega na tym, iż z kosztów podatkowych ustawodawca wykluczył wszelkie koszty reprezentacji „a w szczególności” poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia reprezentacja. W dotychczasowym orzecznictwie sądowym i literaturze podatkowej wskazano, iż ze względu na brak definicji podatkowych wyjaśnienia pojęcia „reprezentacja” należy posłużyć się wykładnią słownikową, z których wynika: reprezentacja oznacza ”okazałość, wytworność, wystawność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną”. Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć , iż reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia, jak również działanie podatnika zmierzające do stworzenia właściwego wizerunku firmy. Działania mające na celu pozytywne postrzeganie tego przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne.

Zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić iż, ponoszone przez Podatnika wydatki na usługi gastronomiczne, zakup artykułów żywnościowych oraz napojów należy zaliczyć do kosztów ponoszonych na reprezentację, które to od 2007 r. zostały wykluczone z kosztów podatkowych.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakup usług gastronomicznych, artykułów żywnościowych a w szczególności takich jak słodycze, kawa, herbata, cukier, owoce, napoje , jako nieprawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj