Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-215b/06/AZ
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-215b/06/AZ
Data
2007.02.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
programy emerytalne
składki


Pytanie podatnika
Czy będąc właścicielem jednoosobowej firmy można potraktować poniesione wydatki z tytułu uczestnictwa w programie emerytalnym C. jako wydatki na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego, bądź wydatki na pokrycie kosztów działalności pracowniczych towarzystw emerytalnych i tym samym zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.10.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 07.11.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.12.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 07.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 22 ust. 1b i ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku – za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.11.2006r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej składek wniesionych przez Wnioskodawcę jako właściciela jednoosobowej firmy do pracowniczego programu emerytalnego. Pismem z dnia 06.12.2006r. wniosek powyższy uzupełniono o dodatkowe informacje dotyczące zagadnień poruszonych we wniosku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż :

– Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą „XYZ Poland” z siedzibą w Warszawie;

– przedmiotem prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej jest pomoc polskiemu sektorowi wytwórczemu przemysłu farmaceutycznego w opracowywaniu tańszych odpowiedników leków refundowanych;

– Wnioskodawca jest uczestnikiem programu emerytalnego C. (trzeci filar);

– z tytułu uczestnictwa w powyższym programie Strona zobowiązana jest do dokonania dwa razy w roku wpłat w kwocie 1.300,00 zł.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy będąc właścicielem jednoosobowej firmy może potraktować poniesione wydatki z tytułu uczestnictwa w programie emerytalnym C. jako wydatki na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego, bądź wydatki na pokrycie kosztów działalności pracowniczych towarzystw emerytalnych i tym samym zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej ?

Mając na uwadze opisaną we wniosku sytuację, Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej poniesionych wydatków z tytułu uczestnictwa w programie emerytalnym C.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1b powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.

W myśl art. 22 ust. 1c w/w ustawy, u pracodawców będących akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych kosztami uzyskania przychodów są także:

1) wydatki na pokrycie kosztów działalności pracowniczych towarzystw emerytalnych,

2) opłaty pobierane przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Uregulowania prawne zawarte w art. 22 ust. 1b i ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą ponoszonych przez pracodawców wydatków na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego oraz wydatków na pokrycie kosztów działalności pracowniczych towarzystw emerytalnych. Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie zatrudnia pracowników, a więc w świetle powołanej ustawy nie jest pracodawcą. W sprawie będącej przedmiotem wniosku nie zostały spełnione warunki określone w art. 22 ust. 1b i ust. 1c powołanej ustawy, a zatem nie występują przesłanki uprawniające Wnioskodawcę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej poniesionych wydatków z tytułu uczestnictwa w programie emerytalnym C.

Mając na uwadze w/w uregulowania prawne oraz przedstawioną we wniosku sytuację, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy art. 22 ust. 1b i ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj