Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB-2/4150-14/07/KZ
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB-2/4150-14/07/KZ
Data
2007.04.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
umorzenie akcji


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochód uzyskany w 2006 roku z przymusowego wykupu akcji imiennych spółki akcyjnej?


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.03.2007 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 29.03.2007 r.) uzupełnionego w dniu 24.04.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 28.03.2007 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z przymusowego wykupu akcji Spółki Akcyjnej Domy Towarowe „...”

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 roku Podatnik otrzymał nieodpłatnie 54 zwykłe akcje Spółki Akcyjnej Domy Towarowe „...”. W 2005 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tej spółki podjęło uchwałę w sprawie przymusowego wykupu akcji imiennych oraz akcji na okaziciela tej Spółki. Przedmiotem wykupu były m.in. akcje Podatnika. Następnie przekazem pocztowym w miesiącu lutym 2006 Podatnik otrzymał należność z tytułu przymusowego wykupu akcji. Podatnik nie otrzymał Informacji PIT-8C na podstawie której mógłby sporządzić zeznanie podatkowe PIT-38 za 2006 rok.

Zapytanie Podatnika dotyczy zasad opodatkowania w 2006 roku dochodu uzyskanego z przymusowego wykupu akcji imiennych Spółki Akcyjnej Domy towarowe „...”.

Zdaniem Podatnika uzyskany w 2006 roku dochód z przymusowego wykupu akcji tej Spółki nie należy wykazywać w zeznaniu podatkowym PIT-38 składanym za 2006 rok.

Na podstawie przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Śródmieście przedstawia swoje stanowisko w sprawie.

Ustawa z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 37 ze zm.) w art. 359 § 1 stanowi, że akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Umorzenie akcji może być dokonane albo za zgodą akcjonariusza (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Walne zgromadzenie spółki może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5% kapitału zakładowego przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 90% kapitału zakładowego (art. 418 k.s.h.)

W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zostały określone źródła przychodów. Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne (pkt 7).

Stosownie do art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (ust. 1 punkt 4).

Przychody uzyskane przez Podatnika w wyniku umorzenia akcji spółki należą do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zaś uzyskany z tego tytułu dochód precyzuje art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany m.in. z umorzenia udziałów (akcji).

Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 5d ww. ustawy, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszt ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Przepis ten określa więc co jest dochodem z umorzenia udziałów lub akcji, przy czym dochód jest określany w zależności od tego w jakim trybie umorzone udziały lub akcje zostały objęte.

W przypadku wystąpienia dochodu z tytułu przymusowego umorzenia akcji, stosownie do przepisów art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Obowiązek ten ciążył na płatniku, którym jest (zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa) osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Na podstawie art. 41 ust. 4 oraz art. 42 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, płatnik przekazuje kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg siedziby płatnika przesyłając równocześnie deklarację wg ustalonego wzoru.

Ponadto zgodnie z zapisem w art. 30a ust. 7 tej ustawy dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Mając na uwadze powyższe, prawidłowe jest stanowisko Podatnika o braku obowiązku złożenia za 2006 roku zeznania podatkowego PIT-38 o wysokości osiągniętego w 2006 roku dochodu z przymusowego wykupu akcji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie;
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj