Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-124/07
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-124/07
Data
2007.09.03



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
kurs faktyczny
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Na gruncie opisanego we wniosku stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, jaki kurs wymiany waluty powinien być zastosowany do przeliczania wpływu waluty na walutowy rachunek bankowy?


14 czerwca 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony 20 sierpnia 2007r.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest w głównej mierze działalność rolnicza, polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych i zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw i hodowli, w tym również produkcja materiału siewnego. Wnioskująca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym numer identyfikacji podatkowej. Spółka dokonuje sprzedaży swoich produktów poza terytorium RP, między innymi do Wielkiej Brytanii, Czech. Faktury wystawiane są w EURO. Spółka posiada rachunek bankowy walutowy w EURO, na który wpływają należności od kontrahentów zagranicznych. Należności te wpływają również w EURO. Następuje zatem wpływ waluty na walutowy rachunek bankowy.

Jednocześnie, począwszy od 1 stycznia 2007r. Spółka wybrała sposób ustalania różnic kursowych na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na gruncie opisanego stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, jaki kurs wymiany waluty powinien być zastosowany do przeliczania wpływu waluty na walutowy rachunek bankowy?

W opinii Wnioskującej, do wyliczania różnic kursowych zrealizowanych zastosować należy kurs faktycznie zastosowany przez Spółkę, wynikający z zasad (polityki) rachunkowości. Może to być średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wpływ waluty. W momencie wpływu waluty na walutowy rachunek bankowy nie jest znany kurs faktycznie zastosowany przez bank prowadzący rachunek. Takiego kursu nie ma, bo obrót dokonywany jest w walucie i nie ma konieczności przeliczania otrzymanych środków na walutę polską. Spółka zatrzymuje na walutowym rachunku bankowym walutę, ponieważ reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych również w walucie. Przeliczanie wpływu waluty na walutowy rachunek bankowy związane jest jedynie z faktem obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej i koniecznością ustalania różnic kursowych.

Wnioskodawca wskazuje, iż otrzymując z banku wyciąg bankowy, potwierdzający dokonanie operacji na rachunku walutowym, jedyne dane liczbowe, występujące w tym wyciągu, to dane dotyczące tylko i wyłącznie waluty. Nie ma w nim mowy o żadnym kursie przeliczeniowym.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Na wstępie podjętych rozważań, organ podatkowy wskazuje, iż w niniejszej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a–14d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Stosownie do art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

    1. art. 15a, albo
    2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Wnioskująca poinformowała w uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku, iż przyjęła metodę rozliczania różnic kursowych na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 1 czyli opartą na ustawie podatkowej.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy podatkowej, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 15a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
    4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
    5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Stosownie zaś do art. 15a ust. 3 ww. ustawy podatkowej, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
    4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
    5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowany kurs waluty“, które to pojęcie jest używane przez ustawodawcę w ww. regulacjach. Stwierdza jedynie, w 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż ustawodawca rozróżnia faktycznie zastosowany kurs waluty w danym dniu, od kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Organ podatkowy zgadza się zatem, iż dla obliczenia różnic kursowych Spółka może przyjąć średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu waluty w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie „faktycznie zastosowanego kursu“, zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy podatkowej. Zauważyć jednak należy, iż nie będzie to „faktycznie zastosowany kurs“, o którym stanowi ustawa podatkowa. Innymi słowy, w tym przypadku średni kurs Narodowego Banku Polskiego będzie faktycznie zastosowanym przez Wnioskującą kursem do obliczenia różnic kursowych, ale nie będzie to kurs „faktyczny“ w znaczeniu, jaki nadają mu przepisy art. 15a ustawy podatkowej.

W opinii organu podatkowego, za „faktycznie zastosowany kurs“, w znaczeniu nadanym przez przepis art. 15a ustawy, można dla przykładu przyjąć kurs z dnia wpływu waluty na konto walutowe Spółki, stosowny przez bank, z usług którego korzysta Jednostka. Przy wypływie waluty obcej z konta Spółki, dla celów obliczenia różnic kursowych, należałoby wówczas również zastosować kurs waluty tego banku z dnia wypływu środków walutowych z konta.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj