Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-48/07/JB
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-48/07/JB
Data
2007.06.25


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
cena
faktura
faktura pro forma
faktura korygująca
kontrahenci
kontrakt
przychód
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest postępowanie Spółki, która po uzyskaniu od kontrahenta informacji dotyczącej momentu otrzymania przez niego należności z Rosji za sprzedane towary, wystawia korektę pierwotnej faktury (na skutek zmiany ceny) i skutki skorygowania faktury (podwyższenie lub obniżenie wysokości przychodu) rozpoznaje w miesiącu wystawienia faktury korygującej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

-uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest stroną Ramowego Kontraktu Sprzedaży z Poręczeniem. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Spółka sprzedaje swoje towary na rzecz kontrahenta polskiego, który następnie eksportuje te towary do Rosji. Schemat realizacji sprzedaży wygląda w ten sposób, że kontrahent przesyła do Spółki zamówienie, na podstawie którego Spółka sporządza ofertę (w postaci faktury pro-forma) i przesyłała ją do kontrahenta. Z chwilą przyjęcia oferty przez kontrahenta, umowa sprzedaży dochodzi do skutku. Cena za towar jest określona jako równowartość ceny wyrażonej w dolarach amerykańskich (USD) według kursu zastosowanego przez bank kontrahenta Spółki w momencie wpływu dewiz na jego rachunek od nabywcy rosyjskiego.Jeżeli natomiast chodzi o system rozliczeń, to zgodnie z postanowieniami kontraktu dokonywane są one w złotych, przy czym określane z uwzględnieniem klauzuli waloryzacyjnej (według kursu USD). I tak, w dniu realizacji sprzedaży Spółka wystawia kontrahentowi fakturę na równowartość w złotych przyjętej kwoty USD, przy zastosowaniu kursu kupna banku, z którego usług Spółka korzysta - z dnia wystawienia faktury. Następnie, po dokonaniu sprzedaży towarów przez kontrahenta Spółki do Rosji i otrzymaniu zapłaty, kontrahent przesyła do Spółki informację o momencie otrzymania przez niego USD z tytułu sprzedaży towarów do Rosji. Na tej podstawie, Spółka ustala ostateczną cenę za sprzedany kontrahentowi towar (równowartość otrzymanych przez kontrahenta USD po kursie kupna banku kontrahenta) i wystawia stosowną fakturę korygującą.

Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także przychody należne choćby nie zostały jeszcze otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3a ustawy, za datę powstania przychodu należnego uważa się moment wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz lub wykonano usługę lub też otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia (w przypadkach innych niż wydanie towaru lub wykonanie usługi).W związku z powyższym, w momencie wystawienia faktury sprzedaży Spółka rozpoznaje przychód należny. Kwota tego przychodu ujmowana jest w wysokości określonej postanowieniami umowy wiążącej strony (równowartość w złotych określonej kwoty dolarów według kursu z dnia wystawienia faktury).

Korekta faktury, którą Spółka zgodnie z postanowieniami umowy jest zobowiązana wystawić, wynika natomiast ze zdarzenia następującego po wystawieniu faktury (późniejszego, nieznanego w chwili wystawienia faktury pierwotnej), które to zdarzenie ma wpływ na ustalenie ostatecznej wysokości ceny z tytułu dokonywanej przez Spółkę sprzedaży towarów.

Zdaniem Spółki, w związku z koniecznością skorygowania pierwotnej faktury (kurs USD w momencie otrzymania przez kontrahenta Spółki zapłaty z Rosji jest inny od kursu z dnia wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz kontrahenta), ujmowanie skutków podatkowych tej czynności na bieżąco jest w pełni uzasadnione i według Spółki wynika z przywołanych powyżej przepisów. Jak bowiem wskazano, owa okoliczność mająca wpływ na zmianę przychodów podatnika, zaistniała już po wystawieniu stosownej faktury. Dopiero zatem w tym momencie powstają przesłanki, aby zgodnie z umową dokonać zmiany kwoty przychodu. W chwili wystawienia faktury pierwotnej Spółka nie ma podstaw, aby jako przychód wykazywać inną kwotę niż wynikającą z zastosowania kursu bieżącego. Na dzień i miesiąc wystawienia faktury jest to więc jedyna prawidłowa kwota przychodu. W związku z czym nie ma podstaw, aby dokonywać jej korekty (wstecz), ze względu na zdarzenia, które miały miejsce w kolejnych okresach rozliczeniowych. Skutki tych zdarzeń powinny być uwzględniane w rozliczeniach podatkowych na bieżąco. Tym samym, w opinii Spółki, skoro pierwotne przychody były ustalone prawidłowo (zgodnie z umową i przyjętymi zasadami rozliczeń), to faktury korygujące przychody z tytułu sprzedaży towarów powinny być rozliczane w deklaracjach za okres ich wystawienia (art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że skoro wystawienie przez nią faktury korygującej (zmierzające do ustalenia ostatecznej ceny w myśl postanowień umowy) jest dokonywane jako konsekwencja zdarzeń, które miały miejsce już po wystawieniu pierwotnej faktury, to przychód należny pierwotnie został określony prawidłowo, a tym samym skutki wynikające z wystawienia korekty (zwiększenie albo zmniejszenie przychodu należnego) powinny być rozliczane w miesiącu wystawienia faktury korygującej (na bieżąco).Na poparcie powyższego stanowiska, Spółka powołuje się interpretację prawa podatkowego wydaną przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia l czerwca 2006 r. nr 1471/DPD1/423-33/06/SG.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i ust.4, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, zgodnie z art.12 ust.3 w/w ustawy, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej.

Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał.Zasady rozpoznawania przychodów określonych w art.12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uregulowane są w art.12 ust.3a- 3e. Zgodnie z art.12 ust.3a w/w ustawy, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)wystawienia faktury albo

2)uregulowania należności.

W świetle powołanych powyżej przepisów przychodem są przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym. Oznacza to, iż przysporzeniem majątkowym jest przychód, który jest ostateczny. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż stosownie do postanowień kontraktu ostateczna wartość przychodu jest możliwa do ustalenia po dokonaniu sprzedaży towarów przez kontrahenta Spółki i otrzymaniu zapłaty od podmiotu rosyjskiego. Tym samym Spółka ma prawo skorygowania (zwiększenia lub zmniejszenia) wartości wykazanych uprzednio przychodów z tytułu realizacji kontraktu poprzez wystawienie faktur korygujących. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje jednak, w którym momencie należy korygować przychody z działalności gospodarczej. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów dotyczących przychodów, zasadne będzie postępowanie takie, jak w przypadku korekty podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują bowiem, że gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów lub podwyższono cenę na skutek zdarzeń mających miejsce po wystawieniu faktury, konsekwencje obniżenia lub podwyższenia ceny ujmuje się w bieżącej deklaracji dotyczącej podatku VAT. Dokonanie więc korekty sprzedaży towaru, w tym konkretnym przypadku, powinno następować po otrzymaniu potwierdzenia wpływu środków pieniężnych na rachunek kupującego towar zgodnie z postanowieniami zawartego kontraktu i uwzględnione być powinno w rachunku podatkowym w dacie jego wystąpienia. Taki sposób rozliczeń wpływa na ustalenie innej wartości sprzedaży, dlatego też powinno być uwzględnione po stronie przychodów, poprzez ich odpowiednie zmniejszenie lub zwiększenie w okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku podatkowym), w którym miało miejsce otrzymanie od kontrahenta potwierdzenia zapłaty za ten towar przez Spółkę w wystawionej fakturze korygującej. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Strony w tym zakresie jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj