Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-21/07
z 17 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-21/07
Data
2007.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
remonty
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielni będącej ZPChr przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od sfinansowanych ze środków pochodzacych z Zakładowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych zakupów towarów i usług związanych z remontem pomieszczeń produkcyjnych, mającym na celu poprawę warunków pracy osób niepełnosprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Spółdzielni , z dnia 23.05.2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 25.05.2007 r. ) postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od sfinansowanych ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych zakupów towarów i usług związanych z remontem pomieszczeń produkcyjnych, mającym na celu poprawę warunków pracy osób niepełnosprawnych, pod warunkiem, iż wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.05.2007 r. Spółdzielnia , będąca zakładem pracy chronionej, złożyła do tut. Urzędu wniosek zawarty w piśmie z dnia 23.05.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z przeprowadzonym remontem pomieszczeń produkcyjnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż remont został sfinansowany z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utworzonego ze środków pochodzących ze zwolnień podatkowych oraz ze środków pochodzących z PFRON na podstawie art. 26a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.Przeprowadzony przez Spółdzielnię remont pomieszczeń produkcyjnych miał na celu poprawę warunków pracy osób niepełnosprawnych a dokonane w ramach remontu zakupy towarów i usług w całości związane były ze sprzedażą opodatkowaną.

Wobec wątpliwości Wnioskodawcy dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z wykonaniem remontu Spółdzielnia zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów jeżeli były one sfinansowane ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Powołując się na zapis art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca stwierdza, iż sfinansowane ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupy towarów i usług dokonane w związku z przeprowadzonym remontem pomieszczeń produkcyjnych związane są ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług , a brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Wobec powyższego Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych w związku z remontem zakupów.

Ustosunkowując się do stanowisko Wnioskodawcy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady odliczenia i zwrotu podatku naliczonego określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn.zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn.zm.).I tak zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują jednakże liczne ograniczenia prawa podatników do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie niektórych towarów.I tak zgodnie z 88 ust. 1 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika m.in.:- towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 23.05.2007 r. stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia przeprowadziła remont pomieszczeń produkcyjnych w całości wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ remont miał na celu poprawę warunków pracy pracownikom niepełnosprawnym wydatki z nim związane Spółdzielnia sfinansowała z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jeżeli poniesione przez Spółdzielnię wydatki związane z remontem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o ptu ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów nie znajduje zastosowania, a Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z przeprowadzonym remontem, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 23.05.2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 25.05.2007 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj