Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-45/07/SG
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-45/07/SG
Data
2007.07.25



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
pojazd drogowy


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupionego motoroweru ?


Wnioskiem z dnia 18.05.2007r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu motoroweru wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej .

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż:przedmiotowy motorower ( pojemność silnika 50 cm3) zakupił Pan w kwietniu 2007 r , z przeznaczeniem na potrzeby prowadzonej działalności . W piśmie pyta Pan czy przysługuje Panu prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupionego motoroweru ? Zdaniem Pana przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają wprost ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu motocykli i paliwa do ich napędu . Ograniczenia odnoszą się bowiem jedynie do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych . Ponadto stwierdza Pan , iż ustawa o podatku od towarów i usług stanowi wprost , że towary identyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a motocykle ( skutery ) zgodnie z klasyfikacją PKWiU posiadają symbol 35.4.1 i zostały zaklasyfikowane w odrębnym dziale zatytułowanym „ Sprzęt transportowy pozostały „


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :Stosownie do przepisu art. 86.ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi , o którym mowa w art. 15 , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114 , art. 119 ust. 4 , art. 120 art. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast przepis art. 86 ust. 3 ustawy stanowi , że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów , dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł. Przy czym ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „pojazd samochodowy”. Słusznie zauważył Pan we wniosku , że dla potrzeb podatku od towarów i usług towary należy identyfikować na podstawie klasyfikacji wydanych zgodnie z przepisami o statystyce publicznej.
Ponadto , w przedmiotowej sprawie posiłkowo należy oprzeć się na przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) . Stosownie do postanowień art. 2 pkt. 32 tej ustawy za pojazd silnikowy uznaje się pojazd wyposażony w silnik z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego . Natomiast zgodnie z art. 2 pkt. 33 tejże ustawy , za pojazd samochodowy uważa się pojazd silnikowy , którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. .Jak wynika z powyższego, zarówno przepisy o statystyce publicznej jak i przepisy w/w ustawy Prawo o ruchu drogowym nie definiują motoroweru jako pojazdu samochodowego , nie ma zatem podstaw do ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej jego zakup.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj