Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-37/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-37/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi konserwacyjne
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Spółka świadczy usługi montażu i serwisu systemów sygnalizacji włamania, napadu, pożaru, telewizji przemysłowej, kontroli dostępu oraz wentylacji i klimatyzacji.
Podatnik poinformował, że podpisał umowę na usługę serwisową w zakresie konserwacji instalacji sygnalizacji pożaru wraz z systemem oddymiania w Domu Pomocy Społecznej. Obecnie jest negocjowana umowa na serwis konserwacyjny i awaryjny wentylacji i klimatyzacji.
Spółka wskazała na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 17, poz.150), że w przypadku dostawy, budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkiwania takich jak placówki opiekuńczo-wychowawcze (domy dziecka), domy samopomocy z mieszkaniami chronionymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schroniska i noclegownie dla osób bezdomnych, domy dla samotnych matek z dziećmi itp., w których co najmniej połowa powierzchni przeznaczona jest na cele mieszkalne zbiorowego zamieszkania dla różnych grup społecznych, np. ludzi starszych, bezdomnych, niepełnosprawnych, dzieci) stosuje się obniżoną 7% stawkę podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółki wykonanie usług serwisowych w budynku Domu Pomocy Społecznej podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.


W myśl objaśnień wstępnych załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U.Nr 112, poz.1316 ze zm.), budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem powierzchni: elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów; zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych oraz komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki. Część „mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie). Zgodnie z Grupą 113 symbolu PKOB Schematu Klasyfikacji z Objaśnieniami załącznika do cyt. wyżej rozporządzenia, domy opieki społecznej są budynkami zbiorowego zamieszkania w ramach budynków mieszkalnych.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia wymienia się budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) : domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych.
Zatem, remonty i bieżąca konserwacja domu opieki społecznej zaliczonego do grupy 113 PKOB, podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku od towarów i usług 7%.
Jak wynika z opisanego stanowiska podatnika świadczenie usług będzie polegało na konserwacji instalacji sygnalizacji pożaru wraz z systemem oddymiania oraz wentylacji i klimatyzacji w Domu Pomocy Społecznej.
W tym przypadku decydujące znaczenie ma Klasyfikacja Obiektów Budowlanych.

Przypomina się, że prawidłowe zakwalifikowanie świadczonej usługi lub określonego wyrobu do właściwego grupowania PKWiU a także PKOB, jest obowiązkiem podatnika.
Zarządzeniem Nr 5 z dnia 05.11.2002r. (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 67 ) Prezes GUS postanowił, że od dnia 01.01.2003r. do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest tylko jeden organ statystyczny – Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 97-176 Łódź, ul. Suwalska 29.
Zatem, w ocenie Naczelnika tutejszego organu podatkowego usługi serwisowe w zakresie konserwacji instalacji sygnalizacji pożaru wraz systemem oddymiania oraz w zakresie serwisu konserwacyjnego i awaryjnego wentylacji i klimatyzacji w domu opieki społecznej podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT 7%, pod warunkiem, że budynek ten nazwany w treści pisma domem pomocy społecznej kwalifikuje się do grupy 113 PKOB.
Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 27.06.2007r. jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj