Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-34/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-34/07
Data
2007.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo odliczyć podatek od towarów i usług naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących nabycie usług, które będą następnie przedmiotem odsprzedaży na rzecz Członków Wspólnoty Lokali Użytkowych budynku przy ulicy Janowskiej i najemców lokali ?
Podatnik poinformował, że Spółka w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ma administrowanie nieruchomościami. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka Jawna we wniosku wskazała, że Wspólnota Lokali Użytkowych budynku przy ulicy Janowskiej zwróciła się z propozycją zawarcia umowy o administrowanie nieruchomością. Zgodnie z zakresem proponowanej umowy Spółka miałaby zawierać umowy dotyczące dostawy energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, odprowadzania ścieków, wywozu śmieci, usług w zakresie utrzymania czystości i innych usług związanych z utrzymaniem części wspólnej budynku w imieniu swoim i na rzecz siebie a następnie dokonywać ich rozliczenia i sprzedaży poszczególnym członkom wspólnoty oraz najemcom lokali. Po dokonaniu rozliczenia, Spółka wystawiałaby faktury VAT tytułem odsprzedaży wymienionych usług poszczególnym członkom wspólnoty i najemcom niebędącym właścicielami lokali (tj. niebędących członkami wspólnoty). Wystawiane faktury VAT zatem będą dotyczyły energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, odprowadzania ścieków, wywozu śmieci, usług w zakresie utrzymania czystości i innych usług dotyczących utrzymania części wspólnej budynku.
Zdaniem podatnika, Spółka Jawna ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie usług będących następnie przedmiotem odsprzedaży (refakturowania) na rzecz członków Wspólnoty Lokali Użytkowych budynku. Spółka wskazała, że swoje stanowisko oparła na interpretacjach prawa podatkowego wyrażonych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie w postanowieniu nr USPP/A/100/06 z dnia 04.03.2006r. i Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku nr IIUSppII/443-102/88a/40a/06/PP opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej wskazuje, że istotną zasadą dla realizacji prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest istnienie związku podatku (VAT) naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 : suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zasada neutralności podatku od towarów i usług dla podatnika tego podatku wyraża się m.in. tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku.
Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że w takim zakresie w jakim nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie będą zachodziły okoliczności wyłączające możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, będzie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na zapis art. 86 ust.10 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie, z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. W art. 19 ust.13 pkt 1 ustawy jest mowa między innymi o dostawie energii elektrycznej i cieplnej oraz usługach wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy (usługi w zakresie rozprowadzania wody, usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów.

Wobec powyższego należy uznać, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj