Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD-2/443-122-37/07
z 2 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-2/443-122-37/07
Data
2007.08.02



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
cel reprezentacji i reklamy
prowadzenie działalności gospodarczej
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy przekazując pracownikom do użytku koszule lub bluzki z logo firmy nie musi naliczać podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie wniosku z dnia 18 maja 2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania pracownikom odzieży firmowej jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2007 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uzupełniony pismem z dnia 15 czerwca 2007r. (wpływ w dniu 19 czerwca 2007r.) oraz pismem z dnia 04 lipca 2007r.

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem markowej odzieży „...” i zajmuje się głównie szyciem kurtek i spodni. Natomiast firma „...” z Wielkiej Brytanii, która jest właścicielem Spółki, jest producentem odzieży wszelkiego rodzaju. Jednostka posiada sieć sklepów firmowych na terenie całej Polski, w których sprzedawany jest cały asortyment. Spółka chce, aby sprzedawcy w sklepach firmowych ubrani byli w koszule i bluzki z logo firmy. W ten sposób sprzedawca sprzedając towar będzie reklamował markę firmy, utrwalając w pamięci klientów logo i nazwę firmy (tak samo jak na przykład wywieszony baner z logo firmy).

Spółka zwróciła się do tutejszego Organu z pytaniem, czy przekazując pracownikom do użytku koszule lub bluzki z logo firmy nie musi naliczać podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie odzieży służbowej pracownikom należy opodatkować podatkiem VAT. Jednocześnie Spółka wskazała, iż zakupując towar z firmy „...” w Wielkiej Brytanii ma ona prawo obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, gdyż w momencie zakupu nie jest jej znany termin przekazania odzieży na potrzeby pracowników. Zdaniem Spółki przekazanie pracownikom strojów służbowych w postaci koszul i bluzek z logo firmy kreuje pozytywny wizerunek firmy i zachęca do zakupu tej odzieży, a co za tym idzie zwiększa sprzedaż towarów, co ma wpływ na przyszłe obroty przedsiębiorstwa.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Tak więc w przedmiotowej sprawie zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatnikiem” podlegają między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wykonywane odpłatnie. Zakres definicji towarów rozszerzają przepisy art. 7 ust. 1 i ust. 2 wymienionej powyżej ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem , w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z treści art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy wywieść można, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega zgodnie z pkt 1 przekazanie lub zużycie na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny.

Samo przekazanie towarów na wymienione powyżej cele nie skutkuje jeszcze koniecznością jego opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Z literalnego brzmienia powołanego powyżej przepisu art. 7 ust. 2 ustawy wynika bowiem, iż czynność nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

- przekazanie nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami, w całości lub w części.

W konsekwencji powyższego należy uznać, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania towarów, jeżeli są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy podatnik odliczył przy ich nabyciu podatek naliczony, czy też nie.

Z konstrukcji art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że opodatkowane jest tylko takie nieodpłatne przekazanie, które następuje na cele inne, niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, przy zachowaniu warunku, że podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem, tudzież wytworzeniem przekazywanych towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka chce przekazać pracownikom koszulki i bluzki (strój służbowy) z logo firmy, w których będą obsługiwać klientów w sklepach firmowych. Jak wskazała Spółka, w ten sposób będą kreować wizerunek firmy.

Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów, aby daną czynność uznać za dostawę musi zostać spełniony warunek, mianowicie: towary muszą być przekazane na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W ocenie tutejszego Organu czynność przekazania pracownikom stroju służbowego (bluzek i koszul z logo firmy) związana jest z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Reasumując, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego, czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów, o których mowa w przedmiotowym wniosku, tj. koszul i bluzek z logo firmy, na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, o jakiej mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT oraz nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem w przedmiotowej sprawie nie będzie miała miejsca podlegająca opodatkowaniu odpłatna dostawa towarów.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenia, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj