Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-49-1/07
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-49-1/07
Data
2007.08.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
wynajem


Pytanie podatnika
Czy w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu : wynajmu sal lekcyjnych na zajęcia dydaktyczne, wynajmu pomieszczeń osobom prywatnym prowadzącym działalność gospodarczą ( np. na prezentację towarów), wynajmu sali na zajęcia sportowe, wpłat darowizny oraz oprocentowania środków na koncie obowiązuje podatnika ustawa o podatku od towarów i usług i czy jest on obowiązany odprowadzać podatek VAT ( obroty za pierwsze półrocze 2007r. wyniosły 39.739,10 zł) ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity : Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) oraz art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2006r. nr 217 poz.1590) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 maja 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług wynajmu stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W świetle art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2006r. nr 217 poz.1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art.1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Na podstawie § 4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 22 maja 2007r., uzupełnionym pismem z dnia 20.07.2007r., podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny :

Gimnazjum posiada rachunek dochodów własnych, na który otrzymuje dochody z tytułu : wynajmu sal lekcyjnych na zajęcia dydaktyczne, wynajmu pomieszczeń osobom prywatnym prowadzącym działalność gospodarczą ( np. na prezentację towarów), wynajmu sali na zajęcia sportowe, wpłat darowizny oraz oprocentowania środków na koncie. Obroty za pierwsze półrocze 2007r. wyniosły 39.739,10 zł.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w związku z uzyskiwaniem ww. dochodów obowiązuje go ustawa o podatku od towarów i usług i czy obowiązany jest odprowadzać podatek VAT ?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powinien zarejestrować się jako podatnik podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art.15 ust.2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art.8 ust.1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7. Odpłatny wynajem pomieszczeń przez gimnazjum jest niewątpliwie usługą w rozumieniu cyt. wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Do przedmiotowego wniosku podatnik nie załączył opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi klasyfikującego świadczone usługi najmu. Prawidłowe zakwalifikowanie świadczonej usługi lub określonego wyrobu do właściwego grupowania PKWiU jest obowiązkiem podatnika. Zarządzeniem Nr 5 z dnia 05.11.2002r. ( Dz.Urz. GUS Nr 12 poz.67) Prezes GUS postanowił, że od dnia 01.01.2003r. do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest tylko jeden organ statystyczny – Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 97-176 Łódź, ul. Suwalska 29.

Na podstawie art.41 ust.1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust.2-12, art.83, art.119 ust.7, art.120 ust.2 i3, art.122 i art.129 ust.1.

W myśl art.43 ust.1 pkt 1 – zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 11 załącznika nr 4 do ww. ustawy ujęto m.in. usługi związane z rekreacją i sportem, z zastrzeżeniem, iż dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

W przypadku usług wynajmowania pomieszczeń osobom z zewnątrz związanych z rekreacją i sportem a usługi te nie mają na celu dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko podatnik osiągnie, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług ( np. na zakup środków czystości, naprawę sprzętu sportowego, opłaty za energię elektryczną ), wówczas będą to usługi zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z cytowanym wyżej art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli usługi wynajmowania pomieszczeń podmiotom gospodarczym lub innym jednostkom organizacyjnym na cele ich działalności np. indywidualnym trenerom sportowym, na działalność handlową, na organizowanie zajęć aerobiku zostaną zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi jako usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, stanowiących majątek własny ( PKWiU 70.20.12-00.00 ), będą podlegały opodatkowaniu według zasad ogólnych tj. zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o VAT, czyli stawką VAT w wysokości 22%.

Jeżeli wynajmowanie sal lekcyjnych dla innych podmiotów w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych zostaną zaliczone do grupowania PKWiU 70.20.12 – 00.90 będą podlegały opodatkowaniu wg stawki 22%.

Na podstawie art.113 ust.1 i 2 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Powyższe zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę ( art.113 ust.5 ustawy o VAT).

Uprawniająca do zwolnienia od podatku od towarów i usług równowartość 10.000 euro określana jest przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia. Od 1 stycznia 2007r. obowiązuje kwota 39.700 zł określona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21.11.2006r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 220 poz.1604).

W związku z tym, o ile wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczyła w roku podatkowym 10.000 euro – zwolnienie utraciło moc w momencie przekroczenia tej kwoty ( opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę) i podatnik ma obowiązek dokonać rejestracji w podatku VAT.

W świetle powyższego, stanowisko Jednostki wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj