Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II/423/34/07/G.Z.
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/34/07/G.Z.
Data
2007.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
gospodarka
koszt
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Jak należy ustalać koszty pośrednie zakładu ponoszone na sprzedaż zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną z podatku od osób prawnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1, art. 15 ust. 2, ust. 2a, oraz art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.05.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2007r.) Administracji Nieruchomościami, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie zapytania:

" Jak należy ustalać koszty pośrednie zakładu ponoszone na sprzedaż zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną z podatku od osób prawnych? "

postanawia uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku - za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2007r.) Administracja Nieruchomościami zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujący stan faktyczny:

Stan faktyczny:

Administracja Nieruchomościami jest zakładem budżetowym miasta Łodzi powołanym w celu zarządzania i administrowania zasobem lokalowym Miasta tj. obsługą eksploatacyjną, techniczną i administracyjną zarządzanych nieruchomości.

Obsługiwany zasób obejmuje:

budynki mieszkalne KOB11 i znajdujące się w nich wyłącznie lokale mieszkalne,

budynki mieszkalne KOB11 i znajdujące się w nich lokale, w których poza lokalami mieszkalnymi znajdują się lokale użytkowe, ale udział w powierzchni lokali mieszkalnych w powierzchni ogółem wynosi powyżej 50 %,

budynki mieszkalno - użytkowe, w których udział w powierzchni lokali mieszkalnych wynosi poniżej 50 %,

garaże wolnostojące,

zabudowania gospodarcze.

Poza wynajmem lokali w budynkach, o których mowa wyżej wynajmowane są inne pomieszczenia (pralnie, suszarnie i inne z części ogólnej nieruchomości) na potrzeby mieszkańców z przeznaczeniem na cele gospodarstwa domowego.

Na budynkach mieszkalnych jak i mieszkalno - użytkowych oraz użytkowych mogą być umieszczane reklamy i montowane inne elementy (anteny...), które przynoszą dochód.

Poza obsługą nieruchomości wymienionych powyżej zakład świadczy usługi zarządzania nieruchomościami stanowiącymi własność wspólnot mieszkaniowych.

Zakład z prowadzonej działalności uzyskuje następujące przychody:

z wynajmu lokali mieszkalnych.

z wynajmu lokali użytkowych,

z wynajmu garaży,

z wynajmu innych pomieszczeń (pralni, suszarni, komórek) mieszkańcom na cele gospodarstwa domowego,

z reklam, anten umieszczonych na budynkach,

z opłat za korzystanie z wind,

z opłat za konserwację domofonów,

za dzierżawę terenów,

za usługi administrowania wspólnotami mieszkaniowymi,

przychody z odsetek bankowych,

przychody z wpłaconych odsetek za nieterminowe regulowanie należności czynszowych,

przychody z wpłaconych kosztów upomnień,

uzyskane odszkodowania i kary umowne,

zwrot kosztów sądowych.

Opłaty związane z najmem zgodnie z zawartymi umowami w imieniu miasta Łodzi obejmują czynsz najmu i opłaty za świadczenia (opłaty za dostawę energii, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych) a w przypadku utraty tytułu prawnego przez najemcę naliczane jest odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego i opłaty za świadczenia.

Poza przychodami własnymi zakład otrzymuje dotacje od budżetu Miasta.

W związku z prowadzoną działalnością zakład ponosi koszty:

utrzymanie zasobu powierzonego do zarządzania (remonty, konserwacje, przeglądy, utrzymanie czystości itp.)

koszty zakupu mediów (energia cieplna, gaz, woda oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych)

koszty pośrednie związane z zarządzaniem nieruchomościami i lokalami.

Nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 16 listopada 2006r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) w art. 17 ust. 1 dodany został pkt 44, w którym ograniczono zwolnienia między innymi dla samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi, na cele związane z utrzymaniem tych zasobów z wyłączeniem dochodów uzyskiwanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z uwagi na fakt, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest ustawowej definicji działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi wystąpił problem, które z przychodów uzyskiwanych przez zakład należy zaliczyć do przychodów z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a które do pozostałych przychodów.

Rozdział przychodów ma bezpośredni związek z właściwym rozliczeniem kosztów, tj. na koszty związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i koszty pozostałej działalności, a w konsekwencji właściwe ustalenie dochodu z poszczególnych źródeł działalności.

Kolejnym problemem jest sprawa rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w świetle postanowień art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zakład zarządzając nieruchomościami ponosi koszty:

które bezpośrednio można odnieść na poszczególne rodzaje lokali takie jak:podatek od nieruchomości,remont i inne prace wykonywane w lokalu,

koszty nieruchomości jako całości (remont dachu, elewacji przeglądy techniczne, ekspertyzy, utrzymanie czystości itp.), które nie można bezpośrednio rozgraniczyć na poszczególne rodzaje lokali,

zakup mediów (energia cieplna, woda, odprowadzenie nieczystości stałych i płynnych).

koszty utrzymania zakładu. Koszty te obejmują obsługę techniczną, eksploatacyjną, administracyjną oraz finansowo - księgową nieruchomości i mieszkań.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Administracja zadaje pytanie:

" Jak należy ustalać koszty pośrednie zakładu ponoszone na sprzedaż zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną z podatku od osób prawnych? "

Administracja Nieruchomościami uważa, że koszty pośrednie nie dające się precyzyjnie identyfikować z poszczególnymi źródłami przychodów należy rozliczać zgodnie z art.15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Koszty mediów (energia cieplna, dostawa wody, odbiór nieczystości stałych i płynnych) ze względu na fakt, iż odrębne przepisy regulują zasady rozliczania tych kosztów, to zdaniem Administracji, dla celów podatkowych zasady w/w winny zostać zachowane.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście mając na uwadze przedstawiony przez Państwa stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Administracja Nieruchomościami na podstawie art.9 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.), jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku za rok podatkowy.

Natomiast w sytuacji gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła, w tym gdy część dochodów nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona, koszty ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów (art. 15 ust. 2 i 2a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Skoro zatem część dochodów Administracji korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, a część podlega opodatkowaniu, należy prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku za rok podatkowy odrębnie dla:

  • dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
  • dochodów z innej działalności gospodarczej - podlegającej opodatkowaniu.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznaje Państwa stanowisko jako prawidłowe.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa we wniosku z dnia 07.05.2007r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj