Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-45-1/07
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-45-1/07
Data
2007.08.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata
podatek od towarów i usług
usługi parkingowe


Pytanie podatnika
Czy pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu pobieranych opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity : Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) oraz art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2006r. nr 217 poz.1590) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 maja 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania opłat pobieranych za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W świetle art.4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2006r. nr 217 poz.1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art.1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Na podstawie § 4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 16 maja 2007r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny :

Stosownie do przepisu art.13 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych ( Dz.U. Nr 204 poz.2086 ze zmian.) korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Opłatę, o której mowa w powołanym przepisie pobiera się za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Uprawnionym do ustalenia stref płatnego parkowania jest rada miasta, która równocześnie ustala wysokość opłaty i określa sposób pobierania opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania. Opłaty za parkowanie są dochodami gminy na podstawie art.54 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 ze zmian.). Stosownie do art.19 ustawy o drogach publicznych – organy samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu utrzymania i ochrony dróg są zarządcą drogi. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta (art.19 ust.5 ustawy o drogach publicznych). Zarządca drogi może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej, będącej zarządem drogi utworzonej przez radę gminy ( art.21 ust.1 ustawy o drogach publicznych). .........................został powołany uchwałą .............. nr .............. jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, wykonująca obowiązki zarządcy dróg na terenie miasta ............... Jako jednostka budżetowa prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych ( Dz.U.z 2005r. Nr 249 poz.2104 ze zmian.). Uchwałą z dnia..................... Nr .............Rady Miasta ..........., podjętą na podstawie upoważnienia zawartego w art.13b ustawy o drogach publicznych wprowadzono opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych na terenie miasta ............Opłaty za parkowanie pobiera ............... jako jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego. W tym celu Jednostka zawarła umowę z dnia .......... Nr ............ z firmą ................, której przedmiotem jest administrowanie strefą płatnego parkowania na terenie miasta .............. Na podstawie tej umowy powyższa firma jest upoważniona do pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w imieniu i na rzecz ............... Wpływy ze sprzedaży biletów parkingowych odpowiednio zabezpieczone wg powyższej umowy, w całości są przekazywane przez administratora na konto ................ Za wykonane usługi administrator otrzymuje wynagrodzenie, na które wystawia fakturę VAT.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu pobieranych opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych ?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że pobierane opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, bowiem ................. w tym zakresie nie jest podatnikiem na podstawie art.15 ust.6 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz.535 ze zmian.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art.15 ust.2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie w myśl art.15 ust.6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Na podstawie art.13 ust.1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych ( Dz.U. z 2004r. Nr 204 poz.2086 ze zmian.) korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, natomiast art.13b ust.3 ww. ustawy stanowi, iż Rada Gminy ( Rada Miasta) na wniosek wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach może ustalić strefę płatnego parkowania.

Z przedmiotowego wniosku wynika, że Rada Miasta .......... korzystając z powyższego prawa podjęła stosowną uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych na terenie miasta ............

Biorąc pod uwagę fakt, że ...................... będzie realizował zadania nałożone przedmiotową uchwałą Rady Miasta w ............ ( pobieranie opłat za parkowanie), zaś przedmiotowe opłaty pobierane są w trybie administracyjnym, nie na podstawie umów cywilnoprawnych, zatem w świetle wyżej przytoczonego art.15 ust.6 ustawy o VAT - nie będzie uznawany w tym zakresie za podatnika podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego, stanowisko Jednostki wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj