Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-28/07/MC
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-28/07/MC
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
rozliczenie roczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zaliczka
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy w rozliczeniu podatku za 2006 rok może pani uwzględnić składki n ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy zakładając, że pracodawca je opłacił?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art.14a §1, §3 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.)

ORZEKA

nie zgodzić się ze stanowiskiem Pani, iż w przypadku braku PIT-11 może Pani uwzględnić w rozliczeniu rocznym składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy zakładając, że pracodawca je opłacił.

UZASADNIENIE

W dniu x.y.z roku wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:w okresie x.y.2006-x.y.2006 pozostawała Pani w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie X. Pracodawca uchyla się od wystawienia Pani świadectwa pracy, ZUS RMUA oraz PIT-11/8B. Rozliczając PIT-37 przyjęła Pani jako podstawę do rozliczenia kwotę brutto x zł/miesiąc wynikającą z umowy o pracę. Nie mając dowodu opłacenia niezbędnych składek przez pracodawcę przyjęła Pani, iż pracodawca nie działał w złej wierze i opłacił składki i naliczenia do ZUS i US. Pani zdaniem, nie odpowiada Pani za nieuczciwość pracodawcy w stosunku do ZUS i US w przypadku nie opłacenia przez niego rzeczonych należności. Dlatego w przesłanym do Urzędu Skarbowego PIT-37 za 2006 r. wykazała Pani przychód ze stosunku pracy z uwzględnieniem składek obowiązujących pracodawcę.Ponieważ w przedmiotowym piśmie nie zawarła Pani własnego stanowiska w sprawie, w dniu x.y.z . Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie wezwał Panią do usunięcia braków formalnych wniosku dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego. W dniu x.y.z roku usunięto braki podania.

Pani zapytanie dotyczy kwestii, czy w rozliczeniu podatku za rok 2006 może Pani uwzględnić składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy zakładając, że pracodawca je opłacił.

Formularz PIT-11 jest podstawą prawidłowego wypełnienia zeznania rocznego, a jego brak nie zwalnia podatnika od obowiązku prawidłowego rozliczenia się z fiskusem. W takiej sytuacji nie tylko można, ale należy oprzeć się na wszelkich dostępnych dokumentach, w których są zawarte informacje pozwalające ustalić rzeczywisty dochód oraz wysokość należnego podatku.Płatnicy, tj. m.in. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące zakładami pracy, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy – PIT-11. Na dopełnienie tej czynności ustawodawca dał czas do końca lutego roku następującego po roku, w którym pracodawcy wypłacali świadczenia ze stosunku pracy. Jeżeli stosunek pracy, a tym samym obowiązek poboru zaliczek na podatek, ustał w ciągu roku, sporządzenie i przekazanie informacji powinno się odbyć w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.Przepis art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nakazuje składanie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w terminie do 30 kwietnia następnego roku, bez względu na możliwe przeszkody w ustaleniu rzeczywistej wysokości dochodów podlegających opodatkowaniu lub innych kwot mających wpływ na wymiar podatku.Jeżeli zatem podatnik nie dysponuje informacją sporządzona przez zakład pracy na wymaganym prawem formularzu, powinien wypełnić zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych przez siebie danych o wypłaconych składnikach wynagrodzenia, z uwzględnieniem przewidzianych w ustawie kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Zastępczymi źródłami informacji mogą być tzw. paski wynagrodzeń, przekazy, pokwitowania, wyciągi bankowe, umowa o pracę.Podatnik nie może odliczać składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy opierając się wyłącznie na domniemaniu, że kwoty te zostały przez pracodawcę rzeczywiście uiszczone we właściwym terminie i wysokości. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b powołanej ustawy podstawa obliczenia podatku jest pomniejszana o kwoty składek potrąconych przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W myśl art. 26 ust. 7 wysokość przedmiotowych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. A zatem ustawa wymaga aby poniesienie wydatków odliczanych od dochodu było stwierdzone dokumentem.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj