Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-10/07-4/MC
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-10/07-4/MC
Data
2007.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja maszyn i niektórych urządzeń oraz środków transportu za wyjątkiem samochodów osobowych


Słowa kluczowe
amortyzacja
przyspieszona amortyzacja
rok podatkowy
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środek trwały
tworzenie spółki
wartość początkowa
zmiana przepisów


Istota interpretacji
Czy Spółka może dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych zakupionych w 2007 roku?



Wniosek ORD-IN 441 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2007r. (data wpływu 20.07.2007r.), uzupełnione pismem z dnia 07.08.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych.

W złożonym wniosku Spółka nie zawarła własnego stanowiska, dotyczącego oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w związku z czym pismem z dnia 31 lipca 2007r. znak XXX, na podstawie art. 169 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wezwano Wnioskodawcę o uzupełnienie go w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 03.08.2007r., a w dniu 13 sierpnia 2007r. wniosek uzupełniono.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. rozpoczęła działalność gospodarczą w dniu 15 grudnia 2006r.

Na podst. art. 8 ust. 2 a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w związku z postanowieniami aktu notarialnego - umowy spółki pierwszy rok podatkowy obejmuje okres od 15 grudnia 2006r. do 31 grudnia 2007r. O zaistniałej sytuacji Spółka poinformowała Naczelnika Urzędu Skarbowego. Za rok 2006 Wnioskodawca nie składał zeznania podatkowego, nie sporządzał bilansu, jak również nie osiągnął w tym roku obrotu.

W najbliższym czasie Spółka zamierza zakupić środki trwałe o wartości jednostkowej powyżej 3500 zł.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka może dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych zakupionych w 2007 roku...

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych do kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej. Spółka stoi na stanowisku, iż skoro rozpoczęła działalność gospodarczą 15.12.2006r. i wybrała rok podatkowy od 15.12.2006r. do 31.12.2007r., to należy ją traktować do 31.12.2007r. jako Podatnika rozpoczynającego działalność, a zarazem uprawnionego do skorzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na zasadzie art. 16k ust. 7 ww. ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Kwestię określenia pierwszego roku podatkowego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych reguluje art. 8 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2a ww. ustawy. Jak stanowi art. 8 ust. 2, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Z kolei art. 8 ust. 2a stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) zostały znowelizowane przepisy omawianej ustawy. Ustawa nowelizująca weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007r. i ma zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia, z pewnymi wyjątkami.

Jednocześnie w myśl art. 2 ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Zatem przepis art. 16k ust. 7, obowiązujący od dnia 1 stycznia 2007r., umożliwiający podatnikom w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem ust. 11 tego art., oraz małym podatnikom, dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych, nie ma w przypadku Spółki z o.o. zastosowania.

W opisanym stanie faktycznym Spółka rozpoczęła swoją działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego. Równocześnie Spółka wybrała rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Jeżeli zatem Podatnik wybrał przedłużony rok podatkowy, tj. rok podatkowy trwający od dnia rozpoczęcia działalności (15.12.2006r.) do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, czyli jego rok podatkowy kończy się w dniu 31 grudnia 2007r., wówczas stosuje przepisy obowiązujące do końca 2006r. Przepisy te bowiem nie stanowiły o możliwości dokonywania przez podatników rozpoczynających działalność jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Dla nabywanych i wprowadzanych do ewidencji środków trwałych Spółka powinna bezspornie ustalić stawki amortyzacyjne zgodnie z zasadami obowiązującymi do 31.12.2006r. i stosować je w kolejnych latach, aż do momentu pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Reasumując, w świetle powyższych przepisów Spółka nie może dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych zakupionych w 2007 roku zgodnie z art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj