Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głownie
USIII/443/2/2007/KH
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/2/2007/KH
Data
2007.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Głownie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
faktura VAT
nabycie od podmiotu zagranicznego
towar używany
transakcja handlowa


Pytanie podatnika
Czy transakcje udokumentowane fakturami z adnotacją "Sprzedaż w ramach art. 26a VI Dyrektywy UE VAT marży ujęty w cenie" oraz "Dostawa w ramach 7 dyrektywy VAT dotyczącej marży, cena brutto zg. z art. 297E i 297A CGT" mozna uznać za opodatkowane w systemie VAT od marż, który został opisany w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w marcu 2007 r. Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zakupie w państwach należących do Unii Europejskiej używanych maszyn rolniczych i odsprzedaży ich rolnikom w Polsce.

W dniu 31.03.2007 r. Podatnik nabył od francuskiego kontrahenta używany silosokombajn. Transakcja ta została udokumentowana fakturą z adnotacją "Sprzedaż w ramach art. 26a VI dyrektywy UE. VAT marży ujęty w cenie". W dniu 24.05.2007 r. Podatnik nabył również od francuskiego dostawcy używaną prasę belującą. Powyższa transakcja została udokumentowana fakturą z adnotacją "Dostawa w ramach 7 dyrektywy VAT dotyczącej marży, cena brutto, zgodnie z art. 297 E i 297 A CGT (Ogólnego Kodeksu Podatkowego).

Wątpliwość Podatnika dotyczy kwestii, czy tak udokumentowane transakcje można uznać za opodatkowane w systemie "VAT od marży", które zostały opisane w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.Zdaniem wnioskującego, obie adnotacje na fakturach potwierdzających powyższe transakcje wystarczają na rozpoznanie procedury ich rozliczenie w systemie "VAT od marży", a tym samym dają możliwość zastosowania tej procedury podczas sprzedaży używanych maszyn.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku, stwierdzić należy co następuje: Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m. in. rozporządzenie z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Przepis z art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy stanowi, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Szczególna procedura stosowana przy dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków polega na opodatkowaniu wyłącznie marży.W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o VAT marżę stanowi różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.Dla potrzeb szczególnej procedury rozliczenia podatku VAT, tj. marży, towary używane zostały zdefiniowane w art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy jako ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT opodatkowanie marży możliwe jest w sytuacji gdy towary używane zostały nabyte od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku - przedmiotowo - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub - podmiotowo z uwagi na status dostawcy będącego drobnym przedsiębiorcą korzystającym ze zwolnienia - na podstawie art. 113,podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży,
  2. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacją zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  3. podatników podatku od wartości dodanej w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
  4. Szczególna procedura będzie zatem miała zastosowanie w tych wszystkich przypadkach, w których podmiot dokonujący dostawy towarów używanych nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Należy podkreślić, że to na podatniku ciąży obowiązek przeprowadzenia dokładnej analizy w celu rozpoznania procedury rozliczenia transakcji i odpowiedniego jej udokumentowania potwierdzającego jednoznacznie nabycie towarów na zasadach opodatkowania marży.

W świetle powołanych przepisów oraz biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że oprócz faktur nie posiada Podatnik żadnych innych dokumentów świadczących o opodatkowaniu marży u zagranicznego dostawcy przy dostawie towarów używanych, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza jak poniżej.

Polski ustawodawca nie precyzuje w sposób szczegółowy jak powinna być udokumentowana transakcja opodatkowana na zasadzie VAT marża w przypadku nabycia towarów z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Jak słusznie zauważył Podatnik we wniosku, od 01.01.2007 r. nie obowiązuje VI Dyrektywa VAT UE (77/388/EEC), w jej miejsce weszła zupełnie nowa dyrektywa w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Nowe regulacje prawne w zakresie podatku od towarów i usług zawiera Dyrektywa 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347, str. 1). Adnotacja na fakturze potwierdzającej opodatkowanie na zasadzie "VAT marża" powinna zawierać odwołanie do przepisów określonych w nowym akcie prawnym, jednak powołanie się na przepisy nieaktualne, które zostały zastąpione nowymi przepisami nie ma negatywnego wpływu na rozpoznanie procedury rozliczenia transakcji w systemie VAT od marży

Ponadto uznać należy, iż adnotacja na fakturze wystawionej przez kontrahenta francuskiego zawierająca powołanie się na przepisy zawarte w VII Dyrektywie oraz określone francuskim aktem prawnym CGT (Ogólny Kodeks Podatkowy), świadczy o opodatkowaniu transakcji dostawy przez francuskiego kontrahenta w systemie VAT marża.

Reasumując, przedmiotowe faktury, w których posiadaniu jest Podatnik, zawierające adnotacje przytoczone przez Podatnika we wniosku, uznać można za dokumenty potwierdzające nabycie towarów opodatkowanych w systemie marży.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i została udzielona zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w dacie sporządzenia odpowiedzi.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w myśl przepisów zawartych w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj