Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440-DF2/415-12/IX/2007
z 28 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440-DF2/415-12/IX/2007
Data
2007.03.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
czy w związku ze sprzedażą mieszkania obowiązany będę zwrócić wykorzystaną tzw. „dużą ulgę budowlaną” ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.),art. 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.02.2007r. , w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

iż stanowisko Pana zawarte w w/w wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19 lutego 2007 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie :

czy w związku ze sprzedażą mieszkania obowiązany będę zwrócić wykorzystaną tzw. „dużą ulgę budowlaną” ?


Stan faktyczny: Podatnik zamierza sprzedać mieszkanie, w związku z którego zakupem korzystał z „dużej ulgi budowlanej”. W związku z powyższym chcąc ustalić, czy minął już termin 5-letni powodujący zwrot ulgi mieszkaniowej przedstawia kalendarz zdarzeń:
- XI 2001 – podpisanie „umowy w sprawie budowy mieszkania w inwestycji...” oraz przyjęcie do Spółdzielni,
- XI-XII 2001 – płatność wkładu własnego i kredytu za 100% inwestycji,
- II 2002 – przekazanie mieszkania w użytkowanie do czasu ustanowienia odrębnej własności lokalu,
- III 2002 -fizyczny odbiór mieszkania,
- III-IV 2002 – zameldowanie stałe w lokalu,
- IV 2002 – rozliczenie ulgi mieszkaniowej w całości w rozliczeniu podatkowym za rok podatkowy 2001,
- IX 2003 – podpisanie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- początek 2004 – założenie księgi wieczystej.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że zbycie mieszkania nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach poprzednich.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:

Przepisy art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1stycznia 2002 roku w związku z art. 6 ust.1 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) stanowią, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem,gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez te kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich,z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.


Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy potwierdza, że wśród sytuacji wymienionych przez ustawodawcę w art. 27a ust. 13 sprzedaż lokalu mieszkalnego, którego nabycie uprawniało do dokonania odliczeń, nie powoduje konieczności zwrotu wcześniej odliczonych kwot.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj