Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-20/07/MW
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-20/07/MW
Data
2007.04.30



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
podatek
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży akcji spółki akcyjnej jest zwolniony z podatku gdy akcjie zostały nabyte przed 1 stycznia 2004?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 14 a par. 1, par. 3 i par.4 ustawy z dnia 29 sieprnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 pos. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionegow dniu x.y.z (braki uzupełniono w dniu x.y.z) wniosku o udzielenie piesemnej intepretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepsiów prawa podatkowego

orzeka

- uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W złożonym zapytaniu przedstawił Pan nastepujący stan faktyczny:w 1991 roku nabył Pan jako jeden z założycieli spółki akcyjnej imienne akcje spółki akcyjnej X. Komisja Papierów Wartościowych w dniu x.y.z wyraziła zgodę na dopuszczenie w/w akcji do obrotu publicznego. W 2006r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o możliwości zbycia akcji na rzecz Inwestora wybranego drogą przetargu.W wyniku przetargu swoje akcje zbył Pan na rzecz Domu Maklerskiego.

Pana zapytanie dotyczy kwestii czy od zbytych akcji należy odrowadzić podatek. W pana ocenie przychód ze sprzedaży w/w akcji jest zwolniony z podatku ponieważ akcji te zostały nabyte przrd dniem 1 stycznia 2004 roku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U zNr 202, poz. 1956), po 31 grudnia 2003r. nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązujacym przed 1 stycznia 2004r. do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit.b) pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r.Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 52 ust. 1 pkt.b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia sie od podatku dochodowego w okresie od 01.01.2001r. do 31.12.2003r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym , albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sieprnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Z w/w przepisów wynika, że dochód uzyskany ze zbycia w 2004r. akcji nabytych a giełdzie papierów wartosciowych na podstawie oferty publicznej lub regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 atycznia 2004r. nie będzie opodatkowany.
Jeżeli osoba fizyczna spełniałaby powyższe porzesłanki, nmiałoby prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, w myśl powyżej cytowanych przepisów podatkowych. Z infomacji zawartych we wniosku wynika, że podatnik nabył akcje imienne w 1991r. Prawo nabycia akcji przysługiwało wyłacznie założycielom spółki ( x pracownikom).Charakter "publicznej" oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nie określonych osób w sposób dający mżzliwość zapoznaia sie i ewentualnego skorzystania z przedsawionej oferty.Mówiąc o publicznym chatrakterze oferty publiznej należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez odgół społeczenstwa, bez względu na liczbę osób do których jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogołu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba 300 osób, to nie można mowić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21 lipca 1997 roku Prawo o obrocie papierami wartościowymi.
Reasumujac, Naczelnik Urzędu Sakrbowego stoi na stanowisku, iż dochód z w/w sprzedaży podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązujacym w 2006r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczy przedstawiony we wniosku oraz obowiązujacy aktualnie stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj