Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/115/2007/PD II/415-13/07
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/115/2007/PD II/415-13/07
Data
2007.07.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nauczyciel
odprawa pieniężna
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu od podatku odprawa z tytułu likwidacji etatu nauczyciela ?


We wniosku z dnia 12.06.2007 r. (data wpływu – 15.06.2007 r.) Podatniczka prosi o określenie i podanie podstawy prawnej do potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych do art. 20 Karty Nauczyciela, tj. odprawy z tytułu likwidacji etatu nauczyciela.

Z dołączonej do wniosku kserokopii pisma z dnia 21.05.2007 r. Szkoły Podstawowej w K. wynika, że w związku ze zmianą planu nauczania uniemożliwiającą dalsze zatrudnienie Podatniczki w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje się z nią stosunek pracy z dniem 31.08.2007 r. na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Na podstawie art. 20 ust. 1 i 2 w/w ustawy Podatniczce przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego lub prawo do przeniesienia w stan nieczynny, na podstawie wniosku, który należy złożyć do dnia 30.05.2007 r.

Podatniczka podnosi, że przepisy art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają dowolność interpretacji, gdyż nie precyzują jednoznacznie problemu, zaś opinie prawników i księgowych na ten temat są podzielone.

Podatniczka uważa, że sześciomiesięczna odprawa jest formą odszkodowania za jej 28 letnią pracę i trudności, które napotyka szukając pracy w wieku 52 lat, dlatego też od takiej formy nie powinien być potrącony podatek.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art.17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art.21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  3. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  4. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art.30c,
  6. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Stosownie do art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust.1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż mimo że przysługująca Pani odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego jest świadczeniem związanym z niezawinioną utratą pracy, a jej wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy – w tym przypadku z przepisów ustawy Karta Nauczyciela, to nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, gdyż nie ma charakteru odszkodowania.

W związku z powyższym przysługująca Pani odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego jest przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegającym zwolnieniu od tego podatku.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj