Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-10/07
z 7 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/07
Data
2007.08.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kole



Słowa kluczowe
korekta podatku
samochód ciężarowy
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy w tej sytuacji Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 86 ust. 1 i ust. 5c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 16.05.2007 r. uzupełnionego w dniu 06.08.2007 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Dnia 24.05.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Firma ma zamiar kupić samochód ciężarowy, który będzie spełniał wszelkie wymogi samochodu ciężarowego wg wymogów skarbowych i odliczyć podatek VAT w całości. Może jednak zaistnieć sytuacja, że Spółka będzie musiała przerobić ten samochód na osobowo – towarowy poprzez zamontowanie dodatkowego rzędu siedzeń co spowoduje zmniejszenie powierzchni do przewozu towarów.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że Spółka nie będzie miała obowiązku korygowania podatku VAT jeżeli użytkowała ten pojazd dłużej niż 12 miesięcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). W ocenie tut. organu podatkowego dla realizacji prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony istotnym jest aby w momencie zakupu przez podatnika towarów (usług) nie zachodziły okoliczności wyłączające możliwość skorzystania z uprawnienia do odliczenia. Skoro zatem podatnik posiada stosowne dokumenty uprawniające do odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu samochodu a przy tym występował związek pomiędzy tym zakupem i sprzedażą opodatkowaną to podatnik prawidłowo skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu. Późniejsze przekwalifikowanie samochodu ciężarowego na osobowy (o ile taka zmiana jest możliwa) nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma podstaw do korekty podatku naliczonego, zwłaszcza że z przepisów ustawy o VAT nie wynika obowiązek skorygowania kwoty podatku naliczonego pod warunkiem, iż samochód ten nadal będzie miał związek wyłącznie z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.Zgodnie z art. 86 ust. 5c ustawy o VAT, jeżeli zmiany (...) zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj