Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-77/06
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-77/06
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
internet
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
telewizja


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z usługami internetowymi (tzn. opłata abonamentowa za internet i telewizję kablową) są w całości kosztami uzyskania przychodów spółki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 15.11.2006r. (wpływ 14.12.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 15.11.2006 r. (wpływ 14.12.2006 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej.

W ramach działalności spółka zawarła z firmą ... S.A. umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzajemne świadczenie usług. Zgodnie z umową ... S.A. świadczy na rzecz spółki następujące usługi:
a)dostęp do internetu
b)udostępnienie sygnału telewizji kablowej
Wartość niniejszych usług wynosi 290,00 zł miesięcznie. Telewizja kablowa przeznaczona jest do użytku prywatnego, natomiast internet wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do generowania przychodów spółki.

Koszty związane z w/w usługami ponosi w całości ... s.c., w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy koszty związane z usługami internetowymi (tzn. opłata abonamentowa) są w całości kosztami uzyskania przychodów ?

Zdaniem Pana koszty związane z usługami internetowymi w całości są kosztami uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.- w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Z tego wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie można uznać wszelkich wydatków związanych z osiągnięciem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kosztami podatkowymi będą tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia określonego przychodu i nie znajdują się na liście wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartej w art. 23.

Powinien więc istnieć związek przyczynowy miedzy poniesionym wydatkiem, a przychodem, a ponadto wydatek ten musi być odpowiednio udokumentowany.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celowość opłat z tytułu udostępnienia łącza internetowego i związek przyczynowy z uzyskanym przychodem nie budzi wątpliwości, rozważyć należy jednak kwestię ponoszonych przez spółkę kosztów z tytułu udostępnienia sygnału telewizji kablowej.

Miejscami instalacji telewizji kablowej są mieszkania prywatne wspólników spółki. Faktura VAT za w/w usługi także nie zawiera rozgraniczenia udostępnionych usług i jest wystawiona na spółkę. Jednak po analizie dostarczonych dokumentów m.in. na podstawie Umowy Abonenckiej, zawartej w dniu 09.12.04 w Oświęcimiu pomiędzy Telewizją Kablową ... S.A. a ... s.c. istnieje możliwość określenia wysokości opłat tylko za usługi internetowe. W związku z wykorzystywaniem sygnału telewizji kablowej do celów prywatnych, które nie służą do generacji przychodów spółki, wydatków na ten cel nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W niniejszej sytuacji spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko wyłącznie wydatki związane z udostępnieniem łącza internetowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj