Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440-DF2/415-85545/VII/2007
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440-DF2/415-85545/VII/2007
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
członkowie rodzin
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
obowiązek podatkowy
prowadzenie


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy użyczę część lokalu synowi i wnuczkowi na siedzibę prowadzonych przez nich działalności gospodarczych wystąpi u mnie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art 16 ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 11 kwietnia 2007 roku (data wpływu: 23 kwiecień 2007 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pani, w sprawie użyczenia części lokalu synowi i wnuczkowi na siedzibę prowadzonych przez nich działalności gospodarczych - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23 kwietnia 2007 roku wpłynął wniosek Pani dotyczący udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie :

Czy w sytuacji, gdy użyczę część lokalu synowi i wnuczkowi na siedzibę prowadzonych przez nich działalności gospodarczych wystąpi u mnie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego?


Stan faktyczny:Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego. Zamierzam użyczyć część tego lokalu synowi i wnuczkowi na siedzibę prowadzonych przez nich działalności gospodarczych (spółka cywilna). Oni także zamieszkują w tym lokalu.


Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że w opisanej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.)czyli nie ustala się wartości czynszowej, a co za tym idzie nie występuję obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego z tytułu użyczenia części lokalu członkom rodziny na cele prowadzonych przez nich działalności gospodarczych.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Według art. 16 ust. 1 za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom, pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

Zgodnie jednak z art.16 ust. 2 w/w ustawy, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo- wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, wynika, że użycza Pani części lokalu członkom rodziny(syn i wnuczek) na siedzibę prowadzonych przez nich działalności gospodarczych.

W świetle powyższego nie ustala się więc przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia części lokalu, jeżeli podatnik użycza tę część lokalu na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny. W związku z tym nie wystąpi u Pani obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z w/w tytułu.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać stanowisko Pani za prawidłowe.




Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj