Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/36/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/36/07
Data
2007.08.20



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
obowiązek ewidencyjny
obowiązek podatkowy
sprzedaż wysyłkowa


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczyło momentu „fiskalizacji sprzedaży” wysyłkowej, dokonywanej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, w przypadku transportu łączonego (z przeładunkiem).


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 13 pkt 6, art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 16.01.2007r. znak: PUS.II/443/134/2006/BO, i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 14.12.2006 r.):

- za nieprawidłowe w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży wysyłkowej, dokonywanej za zaliczeniem pocztowym,

- za prawidłowe w zakresie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tej sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących .

Wnioskiem z dnia 20.10.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 14.12.2006 r.) Spółka z o.o. F. z siedzibą w Rzeszowie, wystąpiła do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą VAT.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że spółka dokonuje m.in. dostawy towarów w systemie wysyłkowym, realizowanej za zaliczeniem pocztowym, na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Obrót z tej sprzedaży podlega obowiązkowi ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Zamówienia od klientów przesyłane są do dwóch centrów logistycznych w Rzeszowie i Poznaniu, gdzie przygotowywane są towary do wysyłki. Do towarów tych spółka załącza „fiskalne dokumenty sprzedaży”. Dostawa towaru odbywa się za pośrednictwem „zewnętrznych” firm transportowych w następujący sposób: jedna firma transportowa zabiera wszystkie przesyłki i przekazuje towar drugiej „zewnętrznej” firmie transportowej. Przeładunek odbywa się na terenie filii spółki. Drugi w kolejności przewoźnik dostarcza przesyłki już bezpośrednio do klientów i inkasuje należność.

Zapytanie podatnika dotyczyło momentu „fiskalizacji sprzedaży” wysyłkowej, dokonywanej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, w przypadku transportu łączonego (z przeładunkiem). Zdaniem podatnika obowiązek ten powstaje z chwilą wydania towaru pierwszemu przewoźnikowi. Ponadto, w opisanej sytuacji nie ma zastosowania art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy VAT, gdyż przewoźnikiem nie jest Poczta Polska.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowieniem z dnia 16.01.2007 r. znak: PUS.II/443/134/2006/BO uznał, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej ustawa VAT w art. 19 ust. 13 pkt 6 przewiduje szczególne unormowania dot. obowiązku podatkowego w tym podatku. Zaakcentowano, że ustawodawca nie zdefiniował dla potrzeb podatku VAT określenia „za zaliczeniem pocztowym” i „za pobraniem”, uzależnił natomiast powstanie obowiązku podatkowego od momentu otrzymania zapłaty za dokonaną dostawę. W związku z tym, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, „obowiązek podatkowy powstaniez chwilą otrzymania zapłaty, co znajdzie przełożenie na wynikający z przepisu art. 111 ust. 1 ustawy obowiązek zaewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej”. Na wymienione postanowienie strona nie złożyła zażalenia.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania z każdej sprzedaży wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Przepisy prawa podatkowego nie określają momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana za pomocą kasy rejestrującej. Ustawodawca określił natomiast moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty - art. 19 ust.13 pkt 6 tej ustawy. Jak z tego wynika, fakt prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zdaniem tut. organu, przyjęta przez spółkę metoda polegająca na rejestracji obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży wysyłkowej w momencie przygotowywania towaru do wysyłki, nie jest niezgodna z przepisami prawa. W tym zakresie stanowisko strony jest prawidłowe. Nie można natomiast zgodzić się z poglądem, że w analizowanej sytuacji nie występuje szczególny przypadek obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy VAT. Według podatnika przepis ten nie znajdzie zastosowania, gdyż pierwszym przewoźnikiem, któremu spółka wydaje towary nie jest Poczta Polska.

Zasady dotyczące wykonywania działalności w dziedzinie usług pocztowych określa ustawa z dnia 12.06.2003 r. Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188 ze zm.). Z treści art. 6 ust. 2 tej ustawy wynika, że wykonywanie działalności pocztowej niewymagającej zezwolenia, określonego przepisami tej ustawy, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i podlega wpisowi do rejestru operatorów pocztowych, na podstawie pisemnego wniosku. Ustawa Prawo pocztowe dopuszcza zatem do funkcjonowania na rynku usług pocztowych, obok usług świadczonych przez operatora publicznego (Pocztę Polską) również usługi operatorów innych niż operator publiczny (firm kurierskich).

Tut. organ zauważa, iż w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy VAT ustawodawca nie precyzuje, podmiotów, których miałaby dotyczyć ta regulacja, ale rodzaj działalności tej regulacji podlegający. Chodzi o dostarczanie przesyłek, za które należność pobierana jest poprzez zaliczenie pocztowe. Przepisy ustawy VAT, jak również przepisy ustawy Prawo pocztowe, nie definiują pojęć „za zaliczeniem pocztowym” oraz „za pobraniem”. Według słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl), zarówno „zaliczenie” jak i „pobranie” oznacza: „wysłać, przesłać, zamówić, dostarczyć itp. coś za zaliczeniem, za pobraniem (pocztowym); przesyłka za zaliczeniem, za pobraniem (pocztowym)”. Jak z tego wynika obydwa terminy traktowane są tożsamo. Zdaniem tut. organu, dostarczana przesyłka za pomocą innego, niż Poczta Polska, operatora pocztowego czy kuriera powinna być traktowana tak samo jak dostarczona przez Pocztę Polską, ponieważ forma realizacji przesyłki (wydanie przesyłki adresatowi po uiszczeniu wskazanej przez nadawcę kwoty) i forma zapłaty (gotówka lub wpłata na rachunek bankowy) jest identyczna. Należy zatem stwierdzić, że przywołany przepis art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy VAT, nie dotyczy wyłącznie zaliczenia pocztowego (pobrania) realizowanego przez Pocztę Polską, lecz także innych operatorów pocztowych czy firm np. kurierskich, umożliwiających wysyłkę towarów za pobraniem.

Jak z tego wynika, niezależnie od rejestracji obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży wysyłkowej w momencie wydania towaru pierwszemu przewoźnikowi, spółka powinna uwzględnić tę sprzedaż w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży, tj. za miesiąc, w którym podatnik otrzymał zapłatę. W związku z tym tut. organ zauważa, że niezasadne jest stanowisko Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, iż czynność rejestracji sprzedaży wysyłkowej przy użyciu kasy rejestrującej jest uzależniona od momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, gdyż w przepisach prawa podatkowego brak takich uregulowań. Zaproponowany przez wnioskodawcę sposób postępowania z paragonami umożliwia przy tym doręczanie paragonu równocześnie z towarem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj