Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-112/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-112/07
Data
2007.08.28



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
dopłaty bezpośrednie
działalność rolnicza
przychód


Pytanie podatnika
Na gruncie opisanego we wniosku stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy przychody z tytułu dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


1 czerwca 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony 22 sierpnia 2007r.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest właścicielem gruntów rolnych, które wykorzystuje dla prowadzenia gospodarstwa rolnego. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarstwa rolnego jest hodowla bydła mięsnego rasy Limuzem. Hodowla ta odbywa się w szczególny sposób, polegający na całorocznym wypasie bydła. Spółka uzyskuje przychody podstawowe w tytułu sprzedaży bydła, przy czym w związku z zasadami prowadzonej hodowli, nastawionej obecnie na selekcję najlepszych osobników, sprzedawane są wyłącznie sztuki bydła zbędne w dalszej hodowli prowadzonej przez Spółkę.

Poza działalnością polegającą na prowadzeniu gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 55#179; Kodeksu cywilnego, Wnioskująca nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej. Spółka może sporadycznie osiągać przychody inne niż z tytułu działalności podstawowej (głównie sprzedaży bydła) dwojakiego rodzaju:

    1. z tytułu dotacji i dopłat,
    • dotacje ze środków postępu biologicznego, przyznawane na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych, których stawki, a także szczegółowe zasady i tryb udzielania i rozliczania reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2006r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz. U. z 2006r. Nr 113, poz. 777),
    • płatności bezpośrednich, udzielanych na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273) oraz ustawy z dnia 26 stycznia 2007r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej (Dz. U. Nr 35, poz. 217).
    2. mogącej się sporadycznie pojawić sprzedaży urządzeń rolniczych (np. ciągniki), co do których została zakończona ich eksploatacja w gospodarstwie rolnym Wnioskującej.

Na gruncie opisanego stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy przychody z tytułu dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

W opinii Wnioskującej, dopłaty bezpośrednie do gruntów oraz dopłaty z tytułu wspierania działalności rolniczej na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dzieje się tak – zdaniem Spółki – z uwagi na fakt, że dopłaty tego rodzaju są dopłatami do bieżącej działalności rolniczej. Środki pomocowe z tego tytułu kierowane są do gospodarstw rolnych w każdym roku i mają ścisły związek z działalnością rolniczą, prowadzoną w gospodarstwie rolnym, a więc bezpośrednio wpływają na przychody z działalności rolniczej gospodarstwa, producenta rolnego. Działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Definicja ta określa rodzaje działalności zaliczanych do działalności rolniczej, i w związku z tym nie podlegające podatkowi dochodowemu. Przyjmując tę działalność za źródło przychodów, uzasadnione jest uznanie wszystkich przychodów z tego źródła, a więc również dopłat za ich integralną część.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, iż środki z płatności bezpośrednich nie mają charakteru celowego i nie są powiązane z konkretną dziedziną działalności rolnej. Środki te, pochodzące z odpowiednich funduszy Wspólnoty Europejskiej, zgodnie z ich ustawową definicją służą wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich w poszczególnych krajach Wspólnoty. Tym samym mają one charakter rekompensat oraz płatności pozwalającej na wyrównywanie dysproporcji pomiędzy obszarami wiejskimi a zindustrializowanymi we Wspólnocie oraz pomiędzy obszarami wiejskimi w różnych krajach Wspólnoty. Tym samym, w opinii Spółki, nie jest możliwe powiązanie tych dotacji z konkretnym przychodem producenta rolnego – w tym przypadku Wnioskującej.

Wobec powyższego – w przekonaniu Wnioskodawcy – przychody pochodzące ze środków pomocowych, wspierających bezpośrednio działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych, należy uznać za przychody z działalności rolniczej gospodarstw rolnych.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

W tym miejscu tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy podatkowej. Definicja ta określa w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności, zaliczanych do działalności rolniczej. W przywołanym przepisie stanowi się, iż działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo–fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

    1) miesiąc – w przypadku roślin,
    2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
    3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
    4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazuje, iż uzyskuje przychody ze środków pomocowych w postaci płatności udzielanych na podstawie ustawy o wpieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz dopłat bezpośrednich, udzielanych na podstawie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Przychody te mają ścisły związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie rolnym, a tym samym bezpośrednio wpływają na przychody z działalności rolniczej gospodarstwa rolnego.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż przyjmując działalność rolniczą za źródło przychodów, uzasadnione jest uznanie wszystkich przychodów z tego źródła, a więc również środki pomocowe w postaci płatności udzielanych z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz dopłat bezpośrednich do powierzchni użytków (gruntów) rolnych gospodarstwa rolnego, wspierających bezpośrednio działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych, za przychody z tej właśnie działalności rolniczej. W istocie bowiem dopłaty bezpośrednie do powierzchni gruntów rolnych, czy też środki pomocowe dotyczące wpierania rozwoju obszarów wiejskich, są dopłatami do bieżącej działalności rolniczej. Środki te są kierowane do gospodarstw rolnych w każdym roku i mają ścisły związek z działalnością prowadzoną w gospodarstwie rolnym, a tym samym bezpośrednio wpływają na przychody z działalności rolniczej gospodarstwa rolnego.

Reasumując, przychody te, jako przychody z działalności rolniczej, określonej w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, stosownie do treści przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowej.

Jednocześnie, organ podatkowy wskazuje, iż w przedmiotowej interpretacji ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego zawartych w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a–14d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj