Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/202/06
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/202/06
Data
2007.07.23



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
skład konsygnacyjny


Pytanie podatnika
Kwestia prawidłowości dokumentowania wysyłki towarów i jej ujęcie z punktu widzenia ustawy o podatku VAT.


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 13 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 7.07.2006 r. znak: PUS.II/443/59/2006/JZ w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług, i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 6.04.2006 r. znak: EG/342/2006 – za nieprawidłowe, jednakże z przyczyn innych od wskazanych w ww. postanowieniu.

Pismem z dnia 6.04.2006 r. znak: EG/342/2006 „E.” S.A. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zapytanie dotyczyło kwestii prawidłowości dokumentowania „(...) wysyłki towarów i jej ujęcie z punktu widzenia Ustawy o podatku VAT (...)”.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, podatnik na podstawie zawartej umowy dostarcza towary do kontrahenta w Słowenii. Jak wynika z załączonej do wniosku umowy, towary dostarczane są do magazynu, którym zarządza kontrahent. Posiada on prawo do „dysponowania” towarem, który znajduje się na składzie, jednakże prawo własności tychże towarów przysługuje dostawcy. W momencie wysłania towaru, spółka wystawia fakturę wewnętrzną na wysłane towary. W miesiącu wywozu towaru ujmuje wysyłkę w rejestrze sprzedaży VAT, informacji VAT UE oraz w deklaracji VAT-7. Na koniec każdego miesiąca, wystawia fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, obejmującą „różnicę między ilością wysłaną, a ilością na zapasie u odbiorcy (ilość zużyta)”. Spółka dokonuje jednocześnie korekty faktur wewnętrznych o ilość towaru wykazaną na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Postanowieniem z dnia 7.07.2006 r. znak: PUS.II/443/59/2006/JZ, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał zaprezentowane przez stronę stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie dokumentuje się fakturami wewnętrznymi. Uznał ponadto, iż wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów następuje w momencie rozładunku towarów w magazynie kontrahenta - nie z chwilą przeniesienia prawa własności towaru na rzecz odbiorcy - co należy udokumentować fakturą VAT , która „winna dokumentować rzeczywistą dostawę towaru, a więc w ilości i wartości wysłanej do kontrahenta czyli umieszczonej w jego magazynie, w stosunku bowiem do tego towaru kupujący uzyska prawo do swobodnego dysponowania”. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia tejże faktury – jeżeli wystawienie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nastąpi przed 15 dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Rozstrzygnięcie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 4.07.2007 r. znak: IS.II/2-443/202/P/06, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia pisemnej interpretacji Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, po przeprowadzeniu którego zważył, co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 13 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem (jak wynika z pkt 1 art. 42 ust. 1), że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów. Prawo do stosowania stawki 0% przysługuje również (jak wynika z pkt 2 art. 42 ust. 1), gdy podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w analizowanej sprawie następuje przemieszczenie własnych towarów spółki do magazynu (znajdującego się w Słowenii) prowadzonego przez kontrahenta ze Słowenii w ramach zawartej umowy na prowadzenie składu typu call-off stock. Kontrahent staje się właścicielem tychże towarów w momencie „zdjęcia ich z magazynu” do produkcji – do tego czasu towar pozostaje własnością spółki.

Biorąc pod uwagę regulację art. 13 ust. 3 ustawy, należy stwierdzić, iż opisana przez stronę procedura „równa się” wewnątrzwspólnotowej dostawie na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów na terytorium Słowenii. Polski podatnik, aby móc stosować stawkę 0% dla dostaw własnych towarów dokonywanych do znajdującego się na terytorium Słowenii magazynu, winien być zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w tym kraju. Wówczas przemieszczenie, o którym mowa w ww. przepisie, staje się jednocześnie dostawą i nabyciem, gdzie dostawcą i nabywcą jest fizycznie ten sam podmiot. Wystawiana faktura VAT w takim przypadku zawiera dane tego samego podmiotu, które różnią się np. numerem identyfikacji podatkowej, adresem.

Zastosowanie zatem w takiej sytuacji stawki 0% - zgodnie z cytowaną regulacją art. 42 ustawy - uzależnione jest od rejestracji polskiego podmiotu na terytorium Słowenii. Skoro jednak podatnik nie jest zarejestrowany, to nie ma możliwości stosowania stawki 0% dla dostaw dokonywanych do magazynu w Słowenii. Tym samym wskazany w stanowisku strony sposób postępowania – należy uznać za nieprawidłowy. Tut. organ zauważa również, że stanowisko Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nastąpi w momencie rozładunku towaru w magazynie kontrahenta, jest niezasadne. Przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel następuje bowiem z chwilą jego pobrania z magazynu przez odbiorcę; zarządzający magazynem, nie jest uprawniony do dowolnego dysponowania towarem, które to prawo przysługuje wyłącznie właścicielowi towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj