Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-1/423/100/JF/2007
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-1/423/100/JF/2007
Data
2007.06.18



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grupa
produkcja rolna
przychód


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy nieodpłatne otrzymanie środków produkcji przez członka grupy będącego osobą prawną i podatnika podatku dochodowego od osób prawnych stanowi przychód z działalności rolniczej w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy z działalności pozarolniczej?


Wnoszący pytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż Podatnik jest członkiem grupy producentów rolnych. Podatnik otrzymuje nieodpłatnie od spółki z o.o. mającej status grupy producentów rolnych, środki produkcji, które zostały przez nią zakupione za kwotę nie przekraczającą kwoty zwolnionego dochodu z tytułu sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków i wydatkowaną w roku podatkowym lub po nim następującym.

  1. Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy nieodpłatne otrzymanie środków produkcji przez członka grupy będącego osobą prawną i podatnika podatku dochodowego od osób prawnych stanowi przychód z działalności rolniczej w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy z działalności pozarolniczej?

Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik formułuje stanowisko, iż otrzymane nieodpłatnie środki produkcji stanowią przychód obdarowanego. Takie środki produkcji służą wyłącznie działalności rolniczej jak również pośrednio stanowią następstwo prowadzonej działalności rolniczej. Nie jest to przychód bezpośrednio osiągnięty z działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 ust. 2 ustawy ale niewątpliwie pośrednio jako przychód osiągnięty w związku z nieodpłatnym otrzymaniem środków produkcji niejako w następstwie sprzedaży wytworzonych produktów roślinnych w ramach grupy producentów rolnych. Dlatego też przy ewentualnym określaniu 60% współczynnika stosunku przychodów osiągniętych z działalności rolniczej do przychodów ze wszystkich rodzajów działalności należy wartość otrzymanych środków produkcji zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie uznaje przedstawione stanowisko za zgodne z prawem.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego:

  • art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 2 ust. 2 i ust. 3, art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e. Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  • miesiąc - w przypadku roślin,
  • 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  • 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,
  • licząc od dnia nabycia.

W myśl ust. 3 działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Jak wynika ze stanu faktycznego Podatnik jest członkiem grupy producentów rolnych. Podatnik za pośrednictwem grupy sprzedaje produkty rolne wyprodukowane w swoim gospodarstwie, natomiast grupa za otrzymane ze sprzedaży środki finansowe zakupuje środki produkcji i nieodpłatnie przekazuje członkom grupy.

Biorąc powyższe pod uwagę, otrzymane środki produkcji stanowią dla członka grupy przychód z działalności rolniczej, gdyż wiążą się ze sprzedażą produktów rolnych, dla których grupa została utworzona.

Mając na uwadze postanowienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, do przychodów z otrzymanych środków produkcji nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem przychody te są przychodami z działalności rolniczej, chyba że ustalenie tych przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy. Oznacza to, że dla tych celów przychody z otrzymanych środków produkcji powiększają przychody z działalności rolniczej, których udział określa się w ogólnych przychodach podatnika, obliczając wskaźnik, o którym mowa w tym przepisie.

Biorąc pod uwagę, że otrzymane środki produkcji zalicza się do przychodów z działalności rolniczej, należy zatem wskazać, że przychody te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj