Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX/005/138/Z/K/07
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX/005/138/Z/K/07
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż mieszkań w 2007r. wydzielonych z nieruchomości zabudowanych domem wielkomieszkaniowym zakupionego w 2005r. korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązujacym do 31.12.2006r. ?


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. „ Ordynacja podatkowa„ (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 160.04.2007r. ( uzupełnionym w dniu 21.05.2007 r.).

W dniu 16.04.2007 r. wpłynął do tut. urzędu Państwa wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
W okresie od 04.01.2007 r. do 27.02.2007 r. dokonali Państwo szeregu transakcji sprzedaży mieszkań wydzielonych z nieruchomości zabudowanej domem wielomieszkaniowym zakupionym w 2005 r. W związku z faktem iż nie minęło 5 lat od nabycia sprzedanych właśnie nieruchomości złożyli Państwo stosowne oświadczenia do każdej transakcji osobno deklarując przeznaczenie przychodu z tych transakcji na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży każdego z mieszkań.Sformułowali też Państwo własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż przychód z każdej transakcji sprzedaży mogą rozliczyć wydatkami na każdy wymieniony w art. 21 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. - cel w liczbie pojedynczej, a także mogą zakupić jedną nieruchomość za przychody uzyskane ze wszystkich wymienionych transakcji łącznie i również będą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w powołanym art. 21 pkt 32 lit. a ustawy.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie, stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, chyba że podatnik w terminie 14 dni od dnia sprzedaży złoży oświadczenie o którym mowa w art. 28 ust. 2a, w brzmieniu sprzed 01.01.2007 r., że przychód uzyskany z tego tytułu wyda na cele mieszkaniowe określone tą ustawą.Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a:
a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanym z tym budynkiem lub lokalem,
– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego
– na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,– na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z treści powołanego wyżej przepisu wynika, iż ulga odnosi się do podatników, którzy wydatkują środki uzyskane ze sprzedaży na cele związane z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednakże podatnik chcący skorzystać z tej ulgi powinien pamiętać, że ustawodawca stawia szereg warunków. W przypadku zamiaru skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a istotnym jest aby nabywany budynek, lokal, grunt, itd. znajdował się na terytorium RP. Nabycie nowego budynku, lokalu, gruntu, itd. powinno nastąpić w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c. W przypadku budowy, rozbudowy, remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego ważne jest, aby był to budynek własny podatnika. Dodatkowo należy podkreślić, iż ze względu na fakt, że wszelkie zwolnienia stanowią wyjątek od zasady sprawiedliwości podatkowej, katalog zwolnień określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a jest zbiorem zamkniętym i warunkiem skorzystania z tego zwolnienia przez podatnika jest wyłącznie wydatkowanie przez niego otrzymanych środków pieniężnych na cele tam określone.Ponadto z zapisu zawartego przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a cytowanej wyżej ustawy wynika, że uwzględniony na rozliczenie może zostać tylko wydatek poniesiony na jeden ze wskazanych przez ustawodawcę celi (środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania mogą być przeznaczone na cel mieszkaniowy - jednak związany tylko z jedną nieruchomością), ponieważ ustawodawca posługuje się pojęciami wskazującymi te cele, identyfikującymi je w liczbie pojedynczej (budynek, lokal, grunt, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
A zatem możliwym jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży na wszystkie wymienione w przepisie cele jednakże w liczbie pojedynczej, tzn. na nabycie jednego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jednego samodzielnego lokalu mieszkalnego, na budowę jednego budynku mieszkalnego, na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego itd.
Dokonali Państwo 11 transakcji sprzedaży przed upływem 5-ciu lat i do każdej transakcji złożyli Państwo oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży.
W myśl przytoczonych przepisów mogą Państwo każdą transakcję rozliczyć osobno wydatkami wymienionymi w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a cytowanej wyżej ustawy, jak również nie ma przeszkód w wydatkowaniu przychodu uzyskanego ze wszystkich transakcji łącznie na jeden cel wymieniony w ustawie, np. na zakup nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, pod warunkiem że wydatek będzie się mieścił w okresach dwuletnich od dokonania każdej z transakcji.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje, że:
W świetle powyższego stanowisko Państwa w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku jak wyżej, jest prawidłowe, a w związku z czym należało postanowić jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14 b § 1, 2 i 5 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj