Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1/415-32/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415-32/07
Data
2007.08.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wycofanie wkładu
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
1. Czy Spółdzielnia postąpiła prawidłowo sporządzając informację o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego - PIT - 14 dla byłego członka spółdzielni?
2. Czy kwoty odszkodowań wpłacone przez Urząd Miasta bezpośrednio na konto Spółdzielni Mieszkaniowej „S” zgodnie z podpisaną ugodą sądową powodują po stronie Spółdzielni obowiązek sporządzenia informacji PIT - 8C dla osób, którym nie dostarczono lokalu socjalnego?



P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.05.2007 r. (data wpływu 23.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:
1.w kwestii dot. sporządzenia informacji PIT - 14 nie jest prawidłowe
2.w kwestii dot. zaliczenia odszkodowania jako przychodu członka spółdzielni w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 22.05.2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „S„ w N. zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika:
1. Członek spółdzielni posiadający lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego rezygnuje z członkostwa spółdzielni i oddaje mieszkanie do dyspozycji Spółdzielni Mieszkaniowej „S”.
Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Spółdzielnia zwraca członkowi wniesiony wkład mieszkaniowy, zwaloryzowany według ceny rynkowej lokalu. Wkład mieszkaniowy został wniesiony do spółdzielni po 01.01.1992 r., a członek nie złożył oświadczenia, że wycofany wkład nie był przez niego odliczony od dochodu lub podatku.
Spółdzielnia zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) sporządziła informację PIT - 14 o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego.
W przedmiotowej sprawie Spółdzielnia stoi na stanowisku, że jest obowiązana sporządzić informację PIT - 14 o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego wypłaconego po waloryzacji.
2. Spółdzielnia otrzymuje z Urzędu Miasta (zgodnie z podpisaną ugodą sądową) odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego w wysokości 70% należnego czynszu za byłego członka spółdzielni, który posiada wyrok eksmisyjny do lokalu mieszkaniowego z przyznanym lokalem socjalnym.
Kwota ta ewidencjonowana jest przez Spółdzielnię jako wpłata lokatora, i skutkuje zmniejszeniem zaległości czynszowych.
Zdaniem Spółdzielni odszkodowanie otrzymane od Urzędu Miasta na podstawie ugody sądowej dotyczącej wyroku eksmisyjnego wraz z lokalem socjalnym dla konkretnej osoby wolne jest od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skierowane przez Spółdzielnię pytania:
1. Czy Spółdzielnia postąpiła prawidłowo sporządzając informację o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego - PIT - 14 dla byłego członka spółdzielni?
2. Czy kwoty odszkodowań wpłacone przez Urząd Miasta bezpośrednio na konto Spółdzielni Mieszkaniowej „S” zgodnie z podpisaną ugodą sądową powodują po stronie Spółdzielni obowiązek sporządzenia informacji PIT - 8C dla osób, którym nie dostarczono lokalu socjalnego?
1. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) Spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 r., chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
W świetle powyższego z obowiązkiem sporządzenia przez Spółdzielnię informacji PIT - 14 mamy do czynienia jedynie w przypadku wycofania wkładu.
Na gruncie przepisów regulujących stosunki członkowskie w spółdzielniach mieszkaniowych wycofanie wkładu należy odróżnić od zwrotu wkładu.
Zgodnie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. Zwrot wkładu jest zatem czyś innym niż wycofanie wkładu . Z „wycofaniem wkładu budowlanego” mamy do czynienia do czasu przydzielenia lokalu lub zamieszkania przez członka w przydzielonym lokalu. W sytuacji przedstawionej przez Spółdzielnię, gdy następuję wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i jego przekazanie spółdzielni mieszkaniowej, zwrot osobie uprawnionej wkładu mieszkaniowego nie jest tożsamy z wycofaniem wkładu ze spółdzielni.
Zatem na Spółdzielni nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego PIT - 14.
2. Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowy podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca przedstawił katalog zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b wolne od podatku dochodowego są: inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Odszkodowanie otrzymane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „ S” od Miasta N. na mocy ugody sądowej zawartej w związku z art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm.) stanowi przychód Spółdzielni Mieszkaniowej.
Zatem Spółdzielnia Mieszkaniowa „S” nie ma obowiązku sporządzenia informacji PIT - 8C dla byłego członka Spółdzielni o wysokości przychodu z innych źródeł, gdyż odszkodowanie to nie jest jego przychodem.
W związku z powyższym art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do ww. przychodu.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj