Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-39/07/BS
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-39/07/BS
Data
2007.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
inwestycje
przepisy przejściowe
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
W związku ze zbliżającym się końcem okresu obowiązywania przepisów przejściowych dotyczących stosowania stawki siedem procent w usługach budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym, Spółka zapytuje jak powinna postąpić Firma w sytuacji gdy przetarg na wykonanie zadania budowlanego odbywa się w 2007 r. a okres realizacji inwestycji obejmuje okres 2007 – 2008, jaką stawkę podatku VAT zastosować?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest budowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, oczyszczania ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Podatnik na podstawie art. 146 ust. 1 punkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) stosuje w podatku od towarów i usług stawkę w wysokości 7%. Spółka zadania budowlane realizuje biorąc udział w postępowaniach przetargowych. Przed złożeniem oferty, jako Wykonawca/Oferent, Podatnik otrzymuje od Inwestora informację czy zadanie związane jest z budownictwem mieszkaniowym lub ewentualnie w jakim procencie inwestycja dotyczy budownictwa mieszkaniowego.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jeżeli umowa na realizację roboty budowlano – montażowej jest podpisana w 2007 r., to obowiązują go przepisy przejściowe, o których mowa w art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawa stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: -art. 19 ust. 13 punkt 2 d); 146 ust. 1 punkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) –zwanej dalej ustawą

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z art. 146 ust. 1 punkt 2 ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % między innymi w odniesieniu do a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Według stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia przedmiotowej interpretacji wymienione powyżej usługi budownictwa mieszkaniowego, objęte są preferencyjną 7% stawką tylko w okresie przejściowym, tj. do końca 2007 r. Usługi budownictwa mieszkaniowego realizowane w ramach budownictwa społecznego będą nadal korzystały z obniżonej 7% stawki. Wynika to z zapisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, który nawiązuje do poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który jako objęte obniżoną stawką wymienia dostawę, budowę, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Podkreślić należy iż przepisy ustalające stawki podatku VAT są przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Strony umowy nie mogą w drodze postanowienia umownego wyłączyć (nie uwzględnić) ich zastosowania.Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Przepisem, który określa termin powstania obowiązku podatkowego jest art. 19 ust. 13 punkt 2 litera d), który stanowi, iż obowiązek podkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano – montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług. W przypadku więc zidentyfikowania przez Wnioskodawcę powstanie u niego obowiązku podatkowego będzie on obowiązany zastosować stawkę obowiązującą na ten dzień. Zauważyć należy, iż ww. art. 19 ustawy określający termin rozliczenia danej opodatkowanej czynności nie wiąże go z momentem zawarcia umowy dotyczącej danej dostawy lub usługi. Reasumując, organ podatkowy stwierdza, iż Wnioskodawca błędnie przyjął, iż należy stosować stawkę w podatku od towarów obowiązującą w dniu zawarcia umowy. Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku ocenia stanowisko Podatnika jako nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj