Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-9/07/MC
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-9/07/MC
Data
2007.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
masa upadłościowa
podatek dochodowy
sprzedaż budynków
upadłość
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007 roku naniesień w postaci budynku mieszkalnego jednorodzinnego i wiaty garażowej bedzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 14 a par. 1, par. 3 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)

orzeka

Nie zgodzić się ze stanowiskiem Pana, że przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007 roku naniesień w postaci budynku mieszkalnego jednorodzinnego i wiaty garażowej będzie podlegał opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu x.y.z wpłyneło do tut. Urzędu zapytanie, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia x.y.z została ogłoszona upadłość Pana X. prowadzącego działalność gospodarczą obejmującą likwidację majątku upadłego. Jednym ze składników masy upadłości są dwie zabudowane nieruchomości. Przedmiotowe nieruchomości nie są częścią przedsiębiorstwa upadłego, gdyż zostały nabyte przez Pana X, jako osobę fizyczną a nie jako przedsiębiorcę oraz powyższe nieruchomości zostały nabyte na podstawie umowy sprzedaży w 1983r. i na podstawie umowy darowizny w 1990r. Na wyżej wymienionych nieruchomościach zostały wybudowane: budynkek mieszkalny i wiata garażowa, a następnie w sierpniu 2003r. oddane do użytkowania. Nieruchomosci te nie były amortyzowane i nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt.8 lit.a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału udziału w nieruchomości, jeżli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości. W tej sytuacji należy odnieść się do przepisów art. 46-48 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).Zgodnie z art. 46 par. 1 kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmioty własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeśli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek trwale związny z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odręnej własności (art.47,48 kodeksu cywilnego). Dlatego sprzedaż niruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trawle z nim związanego. Ponadto w art. 10 ust.1 pkt.8 lit.a ww. ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jesgo częśc składową. Nie wymienia również sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochdowym. Nie można zatem traktować - w rozumieniu przepsiów ustawy podatkowej, jak również kodeksu cywilnego - odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.W świetle powołanych przepsiów bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy podatkowej nie moze być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową, niezależnie od tego kiedy został wybudowany budynek. Jeżeli więc działkę, o której mowa w piśmie nabył Pan na własność w 1983r. (umowa sprzedaży) i w 1990r. (umowa darowizny), to jej sprzedaż w 2007r. wraz z wybudowanym na niej budynkiem, tj. po upływie pięciu lat od jej nabycia, nie stanowi źródła przychodu i jest wolna od podatku dochodowego.

Powołane wyżej przepsiy mają zastosowanie do podatników, którzy zgodznie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) nieruchomości nabyli lub wybudowali (oddali do użytkowania ) do dnia 31 grudnia 2006r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiąujacy aktualnie stanm prawny.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za posrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj