Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-6/07-2/ES
z 2 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-6/07-2/ES
Data
2007.08.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nieruchomości
odpłatność
opodatkowanie
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Sprzedaż gruntu wraz z budynkiem w roku 2008 nabytego w 2002 r.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04.07.2007r. (data wpływu 06.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 06.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości, po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest właścicielem gruntu i budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z garażem. Powyższy budynek został wybudowany przez poprzedniego właściciela gruntu w latach 1990 - 1994r., na podstawie pozwolenia na budowę. Jednak nie został zgłoszony do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Wnioskodawca nabył grunt wraz z budynkiem na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 26 czerwca 2002r. Nabycie nieruchomości nastąpiło w związku z wygranym przetargiem zorganizowanym w ramach postępowania egzekucyjnego. Poprzedni właściciel nie przekazał Wnioskodawcy żadnej dokumentacji technicznej dotyczącej budynku, z wyjątkiem pozwolenia na budowę z 1989r. i mapy geodezyjnej. Jednakże z wyceny nieruchomości dokonanej przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego na potrzeby postępowania egzekucyjnego oraz z ogłoszenia o licytacji nieruchomości przeprowadzonej w 2002r. jednoznacznie wynika, iż działka została zabudowana domem mieszkalnym wraz z garażem - w 1994r. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku wydane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w 2003r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedając grunt wraz z budynkiem w 2008r. Wnioskodawca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawcy nie jest on zobowiązanym do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku sprzedaży przedmiotowego gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym wraz z garażem w 2008r., ponieważ upłynie pięć lat od nabycia nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


        Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


        Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, tak więc należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93, ze zm.). Z przepisów tych wynika, że nieruchomościami są grunty, a także budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Art. 48 kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 k.c. część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.


        Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. W przedmiotowej sprawie nie mają zastosowanie żadne przepisy szczególne, które uznawałyby wzniesiony na gruncie budynek za odrębny od gruntu przedmiot własności - nieruchomością jest więc grunt, natomiast budynek stanowi jego część składową. Dlatego w tym przypadku sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.


        W świetle powołanych przepisów w przypadku odpłatnego zbycia gruntu stanowiącego własność zbywcy, zabudowanego budynkiem mieszkalnym, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty nabycia gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek oraz zakończono budowę i zgłoszono budynek do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego.


        Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ww. grunt Wnioskodawca nabył w 2002r., co oznacza, iż odpłatne zbycie tej nieruchomości po 31 grudnia 2007r. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj