Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443/1/1/06
z 28 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/1/06
Data
2006.03.28



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dom jednorodzinny
garaż
stawki podatku


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług na dostawę domów jednorodzinnych (PKOB 111) wraz z garażami (przylegająca wiata lub garaż w obrębie budynku) oraz ze znajdującymi się w obrębie budynków kotłowniami.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2005 r., który wpłynął 29 grudnia 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług na dostawę domów jednorodzinnych (PKOB 111) wraz z garażami (przylegająca wiata lub garaż w obrębie budynku) oraz ze znajdującymi się w obrębie budynków kotłowniami jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 29 grudnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Spółka rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie osiedla domów jednorodzinnych. Z opisu stanu faktycznego wynika, że domy są sprzedawane w trzech wariantach: 1) dom jednorodzinny ze znajdującym się w jego obrębie pomieszczeniem garażowym (wówczas kotłownia znajduje się w obrębie pomieszczenia garażowego); 2) dom jednorodzinny z przyległą wiatą (wówczas kotłownia znajduje się w obrębie domu jednorodzinnego); 3) dom jednorodzinny bez pomieszczenia garażowego i wiaty (wówczas kotłownia znajduje się w obrębie domu jednorodzinnego).
Spółka pyta czy w przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego łącznie ze znajdującym się w jego obrębie pomieszczeniem garażowym lub z przylegającą doń wiatą, stawka VAT 7% ma zastosowanie do całej transakcji. Ponadto wątpliwości Spółki dotyczą stawki podatku VAT 7% w odniesieniu do sprzedaży kotłowni znajdującej się w obrębie pomieszczenia garażowego.
Zdaniem Spółki dostawa obiektu budownictwa mieszkaniowego w postaci wolnostojącego budynku jednorodzinnego (PKOB 111) jako całości, we wszystkich trzech wyżej opisanych wersjach, podlega opodatkowaniu w stawce VAT 7%.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja towaru, skonstruowana na potrzeby podatku VAT, zawarta została w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem przez pojęcie towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części,
z wyłączeniem lokali użytkowych.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VAT – art. 2 pkt 12 – są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przywołanie mających zastosowanie w omawianym przypadku definicji zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - PKOB - (Dz. U. z 1999 r., Nr 112, poz. 1316, ze zm.) prowadzi do poniższych ustaleń. Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych, natomiast budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych (przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów). Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione. Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część "mieszkaniowa"" budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).
W omawianym przypadku przedmiotem dostawy są domy jednorodzinne. Spółka rozróżnia trzy warianty tych budynków opisując: po pierwsze dom jednorodzinny ze znajdującym się w jego obrębie pomieszczeniem garażowym (z kotłownią w obrębie pomieszczenia garażowego); po drugie dom jednorodzinny z przyległą wiatą (z kotłownią w obrębie domu jednorodzinnego); po trzecie dom jednorodzinny bez pomieszczenia garażowego i wiaty (z kotłownią w obrębie domu jednorodzinnego). Jednakże rozróżnienie to nie ma wpływu na fakt, że każdorazowo dochodzi do sprzedaży wolnostojącego domu jednorodzinnego jako całości, tj. takiego w którym nie zostały wyodrębnione lokale mieszkalne ani użytkowe, mogące stanowić odrębny przedmiot własności, nie mamy też do czynienia z częściami wspólnymi (przynależnymi). Budzące wątpliwości Spółki elementy budynków takie jak: wchodzące w skład budynku pomieszczenie garażowe, przylegająca do budynku wiata garażowa (konstrukcyjnie wsparta na ścianie domu jednorodzinnego) i kotłownia (umieszczona w obrębie pomieszczenia garażowego bądź w obrębie domu) nie powinny być rozpatrywane oddzielnie. Z przedstawionego przez Spółkę opisu stanu faktycznego wynika bowiem, że nie są to elementy wyodrębnione lecz stanowią części składowe, integralnie związane z przedmiotowymi wolnostojącymi domami jednorodzinnymi. Przedmiotem dostawy każdorazowo jest dom jednorodzinny - obiekt budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111) - jako całość.
W opinii Naczelnika tut. Urzędu w przypadku dostawy domu jednorodzinnego (PKOB 111), sprzedawanego jako całość ma zastosowanie jednolita stawka 7% w odniesieniu do dokonanej transakcji, zgodnie z przywołanym art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj