Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD2/4151-72/07
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/4151-72/07
Data
2007.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
spółka cywilna
udział w spółce
ustąpienie wspólnika
wartości


Pytanie podatnika
  1. Powstała nadwyżka w majątku spółki powyżej wniesionych udziałów pochodzi z przyrostu majątku spółki, który był wytwarzany sukcesywnie przez lata działalności spółki i podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej (nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od osiągniętego przez nią dochodu) płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy od ich dochodów z udziału w spółce. Czyli dochody podatnika z tytułu udziału w spółce były sukcesywnie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
  2. Na koniec roku obrachunkowego wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków ze spółki. Jeżeli z tego zrezygnują to wypłacany zysk powoduje przyrost majątku spółki o wartości pomniejszoną o zapłacony podatek dochodowy


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8.05.2006 r. Pana Czesława J. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach znak: OG/005/51/PDI/415-10/2006 z dnia 21.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu spłaty udziału w spółce cywilnej otrzymanej przez podatnika, w związku z jego wystąpieniem z tej spółki - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach uchyla zaskarżone postanowienie i stwierdza, że stanowisko Pana Czesława J. wyrażone we wniosku z dnia 27.02.2006 r. jest prawidłowe.

Pismem z dnia 27.02.2006 r. uzupełnionym w dniu 14.03.2006 r. Pan Czesław J. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki cywilnej oraz części majątku spółki w wysokości odpowiadającej udziałom w zyskach. Zdaniem Strony przychody uzyskane z tytułu spłaty udziału w spółce cywilnej otrzymane przez Podatnika w związku z wystąpieniem ze spółki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż byłoby to ponowne opodatkowanie tych samych dochodów.

W dniu 21.04.2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: OG/005/51/PD1/415-10/2006, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej, co oznacza, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym zostały objęte wszelkie przychody wspólnika w związku z jego wystąpieniem ze spółki i rozliczeniem się z pozostałymi wspólnikami, za wyjątkiem zwróconych wkładów do wysokości wniesionego udziału.

Na postanowienie Pan Czesław J. wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach pismem z dnia 8.05.2006 r. nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem. W uzasadnieniu zażalenia Pan Czesław J. podnosi, iż wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku. Na potwierdzenie powyższego stanowiska Podatnik podał wyrok NSA w Warszawie z dnia 07.10.2004 r. sygn. akt FSK 594/04.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach podzielił stanowisko organu pierwszej instancji i decyzja znak: PD2-4151-76/06 z dnia 5.07.2006 r. odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach.

Decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach Strona zaskarżyła do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Kielcach zarzucając jej naruszenie prawa materialnego, tj. art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, powtarzając argumentację zawartą w zażaleniu.

Wojewódzki Sad Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 22 marca 2007 r., sygn. akt. I SA/Ke 72/07 uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach. W uzasadnieniu wyroku WSA stwierdził, że wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. WSA przedstawiając swoje stanowisko wskazał na swoisty status prawny spółki cywilnej i jej majątku, który jest wspólnym majątkiem wszystkich wspólników. Majątek ten obejmuje wkłady wspólników (własność rzeczy i praw) jak również dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania. Zyskiem spółki cywilnej jest ta wartość majątku, o która z końcem roku obrachunkowego lub zakończenia działalności spółki powiększa się jej majątek. Sąd w uzasadnieniu wyroku zwraca uwagę na fakt, iż zysk jest to ta część majątku, która pozostaje po potraceniu wszelkich zobowiązań spółki wobec osób trzecich i wspólników z tytułu ich wkładów lub innych należności. Strata z kolei zmniejsza majątek spółki. W chwili wystąpienia ze spółki wspólnikowi zostaje wypłacona kwota stanowiąca część wartości majątku spółki powstałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, w stosunku, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. W ocenie WSA występujący ze spółki wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego bowiem wypłacana kwota odpowiada przyrostowi wartości majątku spółki powstałego już z raz opodatkowanego dochodu pozostawionego przez wspólników w spółce. Opodatkowanie tych kwot - zdaniem Sądu - prowadziłoby do ponownego opodatkowania tych samych kwot. Zatem w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki nie powstaje u niego przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach mając na uwadze powyższe rozstrzygnął jak w części dyspozytywnej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj