Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/436-5/07/DK
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/436-5/07/DK
Data
2007.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
spółka jawna
wystapienie ze spółki
zmiana umowy
zmiana wspólnika


Istota interpretacji
Jakie skutki podatkowe powoduje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przekazanie całości lub części udziałów pomiędzy współmałżonkami, udziałowcami Spółki jawnej pozostającymi w ustawowej wspólności majątkowej?



Wniosek ORD-IN 427 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 lipca 2007 roku (data wpływu 05 lipca 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania udziałów pomiędzy wspólnikami Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 lipca 2007 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania udziałów pomiędzy wspólnikami Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Udziałowcami Spółki jawnej są współmałżonkowie pozostający w ustawowej wspólnocie majątkowej. Jeden ze współmałżonków ma zamiar przenieść – przekazać całość swoich udziałów w Spółce drugiemu. Jakie skutki podatkowe powoduje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przekazanie całości lub części udziałów pomiędzy współmałżonkami, udziałowcami Spółki jawnej pozostającymi w ustawowej wspólności majątkowej...

W dniu 20 lipca 2007 roku wystosowano wezwanie do uzupełnienia przedmiotowego wniosku, które zostało odebrane w dniu 24 lipca 2007 roku. W dniu 02 sierpnia 2007 roku wpłynęła odpowiedź Spółki na przedmiotowe wezwanie, w której w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych wyjaśniono, iż przedmiotem przekazania są udziały w Spółce, czyli ogół praw i obowiązków. Tym samym nie zostaną przekazane żadne wartości materialne w postaci rzeczy lub pieniędzy. Planowane jest nieodpłatne przekazanie udziałów. Ponadto wskazano, iż w związku z przekazaniem udziałów wysokość majątku Spółki nie ulegnie zmianie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie skutki podatkowe powoduje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przekazanie całości lub części udziałów pomiędzy współmałżonkami, udziałowcami Spółki jawnej pozostającymi w ustawowej wspólności majątkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy ani Spółka ani wspólnicy nie zapłacą podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ wartość udziałów w Spółce nie ulegnie zmianie, a zmiana umowy spółki będzie dotyczyła tylko danych udziałowców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), podatkowi podlegają, czynności cywilnoprawne, umowy spółki (akty założycielskie).

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Z kolei zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Przy czym stosownie do art. 1a pkt 1 wskazanej ustawy, użyte określenie spółka osobowa oznacza – spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

W cytowanych powyżej przepisach ustawodawca określił zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zmiany umowy spółki jawnej mieszczą się w tym zakresie jednakże opodatkowaniu podlegają jedynie te zmiany, które będą miały wpływ na zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Odnosząc powyższe do wskazanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy zauważyć, iż w wyniku przekazania udziałów pomiędzy wspólnikami Spółki nastąpi zmiana umowy Spółki, jednakże jak wskazano w uzupełnieniu do wniosku z dnia 27 lipca 2007 roku (data wpływu 02 sierpnia 2007 roku), w związku z przekazaniem przedmiotowych udziałów wysokość majątku spółki nie ulegnie zmianie, tym samym w myśl wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku nieodpłatnego przekazania udziałów Spółki jawnej pomiędzy małżonkami nastąpi zmiana umowy Spółki jawnej, jednakże w związku z tym, iż przedmiotowa zmiana nie będzie wiązała się ze zwiększeniem majątku Spółki czynność zmiany umowy Spółki jawnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul.Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj