Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDG/415-1/07/AD
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDG/415-1/07/AD
Data
2007.01.05



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
licencja
oprogramowanie
stawki ryczałtu


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu odsprzedaży licencji na oprogramowanie ma prawo opodatkować 3 % stawką ryczałtu jako świadczenie usług w zakresie handlu ?


Postanowienie
Na podstawie art.14a §1, §3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie

postanawia
nie zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, iż możliwe jest opodatkowanie 3% stawką ryczałtu przychodów z tytułu odsprzedaży licencji na oprogramowanie, tj. świadczenia usług w zakresie handlu

UZASADNIENIE
W dniu ... 2006 r. wpłynął do tut. urzędu wniosek dotyczący interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny :
Kupił Pan majątkowe prawa autorskie od twórcy oprogramowania, które odsprzedaje Pan w formie licencji dla pojedynczych osób. Jednym z odbiorców licencji będzie stowarzyszenie, które będzie udostępniać zakupione licencje swoim członkom w ramach realizacji celów działalności stowarzyszenia.

Podatnik zadał następujące pytanie :
Czy przychód z tytułu odsprzedaży licencji na oprogramowanie ma prawo opodatkować 3 % stawką ryczałtu jako świadczenie usług w zakresie handlu ?

Stanowisko Podatnika co do oceny stanu faktycznego :
Z treści przedmiotowego pisma wynika, iż wątpliwości z Pana strony budzi kwestia zastosowania stawki ryczałtu przy opodatkowaniu przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia ww. czynności. W Pana ocenie przychód uzyskany z odsprzedaży licencji na oprogramowanie , tj. działalności usługowej w zakresie handlu winien być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki ryczałtu 3%.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie stwierdza, co następuje :
Z uregulowań zawartych w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ww. ustawy. Stosownie do art. 12 ust.1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3%.

Działalność usługową w zakresie handlu definiuje art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Zgodnie z powyższymi przepisami: - działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast towarami są towary handlowe, surowce i materiały podstawowe, z tym, że :
a) towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym,
b) surowcami i materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług staja się główną substancją gotowego wyrobu ; do materiałów podstawowych zalicza sie również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone, z tym,że za surowce i materiały podstawowe nie uważa się paliw i olejów zużywanych w transporcie.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność polegającą na zakupie i sprzedaży licencji na oprogramowanie. W prowadzonej przez Pana działalności przedmiotem obrotu nie jest sam nośnik na którym nagrano oprogramowanie ale prawo do jego użytkowania określone w licencji.
Należy zauważyć, iż licencja na program to nie rzecz, to "umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa", toteż zbycie jej nie korzysta z zasad dotyczących sprzedaży rzeczy ruchomych. Zatem nie sprzedaje Pan rzeczy, towarów, produktów lecz prawa.

Na podstawie analizy stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie tut. organ podatkowy stwierdza, iż faktyczna działalność gospodarcza przez Pana wykonywana nie zawiera cech działalności usługowej w zakresie handlu zgodnie z przytoczoną wyżej definicją. Ze stanu faktycznego wynika bowiem, iż sprzedaż przez Pana licencji na oprogramowanie jest zbyciem praw a nie towarów, czego nie można kwalifikować jako działalności usługowej w zakresie handlu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż Pana stanowisko zaprezentowane w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe, tj. nie może Pan opodatkować 3% stawką ryczałtu przychodów z tytułu odsprzedaży licencji na oprogramowanie.

Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji.
Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj