Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PM/436-4/07
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-4/07
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa sprzedaży
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zakup samochodu przez osobę niepełnosprawną jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20.06.2007 uzupełnionego pismem z dnia 02.07.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w piśmie z dnia 20.06.2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 02.07.2007 r. stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy sprzedaży zawartej dnia 13.06.2007 r. nabył Pan na współwłasność z Panią samochód osobowy marki .... Do wniosku dołączył Pan orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku ze stanem narządu ruchu. Również drugi nabywca posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Zdaniem Pana, z racji posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności, podatek od zakupu samochodu nie powinien być opłacony.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:

Na podstawie przepisów art.1 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000 o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży zgodnie z przepisem art.4 ciąży na kupującym, z zastrzeżeniem art. 5, który stanowi, że obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku, a jeżeli ciąży na kilku podmiotach, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty.

W myśl przepisu art. 8 pkt 6) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Zarówno Pan, jak i drugi nabywca posiadacie wymagane w/w przepisem orzeczenia o niepełnosprawności, zatem jako strony czynności cywilnoprawnej – umowy sprzedaży, podlegacie zwolnieniu od podatku. Reasumując, nabycie w drodze kupna samochodu osobowego w przedmiotowej sytuacji jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Z danych posiadanych przez tut. Organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj