Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/117/89/06
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/117/89/06
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
dotacja
odliczenie podatku od towarów i usług
przedmiot opodatkowania
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem vat oraz czy przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie środków trwałych, sfinansowanych dotacją?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego dnia 12.05.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dotacji, oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych, sfinansowanych dotacją, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Organ podatkowy wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek uzupełniony został w dniu 09.06.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w lutym 2006 r. uczestniczył Pan w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację w Służbie Wsi we Wrocławiu, realizującą projekt wdrażany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt opłacany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 75% oraz budżetu państwa w wysokości 25%.
W związku z tym ma Pan wątpliwości, czy udzielone wsparcie pomostowe podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy osoby, pobierające dotację i będące podatnikami podatku od towarów i usług mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Pana zdaniem, udzielone wsparcie pomostowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług.
Dodatkowo, w uzupełnieniu do wniosku wyjaśnia Pan, że otrzymana dotacja będzie przeznaczona na zakup środków trwałych: sprzętu komputerowego i oprogramowania, niezbędnego do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT i nie będzie mieć wpływu na ich cenę.
Po analizie wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Aby jednak tak było, takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa). Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymana dotacja przeznaczona zostanie na zakup towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych tj. sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie i nie wpłynie na cenę świadczonych usług. Dlatego, stosownie do cytowanego przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o PTU, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto, zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o PTU, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Z cytowanego przepisu prawa wynika zatem, że najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości, jest związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Od ogólnej zasady, wyrażonej w cytowanym art. 86 ust. 1, ustawodawca przewidział szereg wyjątków i tak, na mocy art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednocześnie, zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o PTU, przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów, które na podstawie odrębnych przepisów są zaliczane przez podatnika do wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.
Powołane przepisy prawa mają zastosowanie w przedmiotowej sprawie. Z wniosku wynika bowiem, że z otrzymaną dotację zamierza Pan przeznaczyć na zakup towarów, zaliczanych przez Pana do środków trwałych, takich jak zestaw komputerowy i oprogramowanie. Towary będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie usług projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego, które to usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dlatego też, w ocenie tutejszego organu podatkowego, podatek naliczony z tytułu zakupów środków trwałych podlega rozliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, przy czym bez znaczenia jest fakt sfinansowania zakupu wskazanych towarów dotacją.
Reasumując, stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dotacji oraz prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów zaliczanych do środków trwałych, jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj