Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-33c/07/MŻ
z 23 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-33c/07/MŻ
Data
2007.08.23


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura elektroniczna


Pytanie podatnika
Czy ponownie wysłany e-komunikat z poprawionymi dodatkowymi danymi handlowymi nie stanowi wystawienia kolejnej faktury VAT dokumentującej daną dostawę, a w konsekwencji w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, co oznacza, że nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy art. 108 oraz art. 88 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług,


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. iż ponownie wysłany e-komunikat z poprawionymi dodatkowymi danymi handlowymi nie stanowi wystawienia kolejnej faktury VAT dokumentującej daną dostawę, a w konsekwencji w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, co oznacza, że nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy art. 108 oraz art. 88 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Strona wystawia i przesyła na rzecz kontrahenta faktury w formie elektronicznej (e-faktury). Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie e-faktur Strona jak i kontrahent dokonując wymiany przedmiotowych e-faktur korzystają z systemu wymiany danych elektronicznych. Strona również zawarła z kontrahentem „Porozumienie o współpracy w zakresie EDI (Electronic Data Interchange). W praktyce Strona przesyła do kontrahenta jeden e-komunikat zawierający:obowiązkowe elementy faktury VAT (stanowiące e-fakturę), o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur orazinne, dodatkowe informacje, np. numer zamówienia (będący podstawą dostawy określonej partii towarów), numer hali sprzedaży kontrahenta, do której dany towar został dostarczony itp.

Przesłanie w e-komunikacie obowiązkowych elementów faktury jest wymagane zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Zaś przesłanie informacji dodatkowych pozwala na prawidłowe zidentyfikowanie przez kontrahenta określonej dostawy towarów.

Na podstawie zawartej umowy Strona za moment wystawienia danej e-faktury uznaje moment, w którym e-faktura ostatecznie opuszcza jej system komputerowy. Z kolei za moment otrzymania danej e-faktury kontrahent uznaje moment, w którym e-faktura zostanie zaksięgowana w jego systemie. Sposób funkcjonowania systemu nie pozwala jednak na zaksięgowanie przez kontrahenta e-faktury, która została przesłana w formie e-komunikatu zawierającego jakikolwiek błąd lub niezgodność, w tym również w sytuacji, gdy niezgodność dotyczy tej części e-komunikatu, która zawiera informacje dodatkowe. Strona otrzymuje okresowo tzw. „raport podsumowujący” zawierający wykaz przesłanych przez Stronę e-faktur, które z powodu niezgodności nie zostały zaakceptowane przez kontrahenta (tj. nie trafiły do systemu księgowego). W zależności od charakteru danych (informacji), których dotyczą przedmiotowe niezgodności Strona przyjmuje odpowiedni sposób postępowania.

W przypadku, gdy wysłana do kontrahenta e-faktura zawiera niezgodności w danych, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, Strona wystawia fakturę korygującą w formie papierowej zawierającą odpowiednią adnotację, iż dotyczą odpowiednich faktur wystawionych w formie elektronicznej. Natomiast w przypadku dodatkowych informacji, niewymienionych w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, jak np. numer zamówienia Strona dokonuje uzupełnienia lub poprawienia danej informacji i ponownie wysyła cały e-komunikat. Poprawiony dokument może być wysłany do kontrahenta w formie papierowej (wydruk) lub elektronicznej. Używany przez Stronę zgodnie z umową system nie pozwala bowiem na odrębne wysłanie jedynie tych elementów e-komunikatu, które stanowią wyłącznie informacje dodatkowe bez wysłania pozostałych (tj. obligatoryjnych danych e-faktury).

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż ponownie wysłany e-komunikat z poprawionymi dodatkowymi danymi handlowymi nie stanowi wystawienia kolejnej faktury VAT dokumentującej daną dostawę, a w konsekwencji w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, co oznacza, że nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy art. 108 oraz art. 88 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z postanowieniem Naczelnika nr 1471/VTR2/443-33a/07/MŻ wprowadzenie do e-komunikatu (który z opisu stanu faktycznego wynika, iż tworzy integralną całość) zmian dotyczących dodatkowych elementów, tj. numer zamówienia (będący podstawą dostawy określonej partii towarów), numer hali sprzedaży kontrahenta, do której dany towar został dostarczony itp. powodowałoby, iż dane zawarte w e-komunikacie pozostającym w dyspozycji wystawcy, różniłby się od danych zawartych w e-komunikacie otrzymanym przez nabywcę towarów i usług. Skoro e-komunikat tworzy integralną całość (zgodnie bowiem z umową przedmiotowych danych nie można rozdzielić) to zmiana nawet dodatkowych informacji jest niedopuszczalna z punktu widzenia wymogu zachowania integralności danych zawartych w fakturze elektronicznej, ustanowionego w przepisie § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych. Zgodnie z bowiem z wykładnią językową „integralny” to m.in. „nierozerwalnie związany z całością” (Słownik Języka Polskiego, pod red. M. Szymczaka), innymi słowy – nienaruszalny lub niepodzielny.

Jeżeli więc podczas wystawiania przedmiotowej e-faktury wystąpiły błędy w dodatkowych informacjach podanych w e-komunikacie Strona winna zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) wystawić notę korygującą w formie elektronicznej (vide postanowienie Naczelnika nr 1471/VATR2/443-33b/07/MŻ). Wysłany e-komunikat z naniesionymi zmianami dotyczącymi dodatkowych informacji, po otrzymaniu przez kontrahenta pierwotnego e-komunikatu z nieprawidłowościami w tychże danych, tj. numer zamówienia (będący podstawą dostawy określonej partii towarów), numer hali sprzedaży kontrahenta, do której dany towar został dostarczony itp. będzie kolejną fakturą dokumentującą tę samą sprzedaż. Zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Strona będzie obowiązana do zapłaty kwoty podatku wykazanego w przedmiotowej fakturze.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj