Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-201/07
z 2 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-201/07
Data
2007.10.02



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z prośbą o określenie, co należy rozumieć przez kurs faktycznie zastosowany?


3 lipca 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnioskodawca wskazuje, iż znowelizowana ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła pojęcie „faktycznie zastosowanego kursu walutowego“.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o określenie, co należy rozumieć przez kurs faktycznie zastosowany.

Wrażając własne stanowisko Spółka wskazuje, iż w związku z faktem, że ustawa nie precyzuje pojęcia „faktycznie zastosowany“ należy wyjaśnić, iż „zastosowanie“ to zgodnie z definicją ujętą w słowniku języka polskiego „użycie czegoś w jakiejś sytuacji“. W art. 15a ww. ustawy jest mowa o kursie faktycznie zastosowanym, a nie kursie zrealizowanym, tak więc, zdaniem Spółki, chodzi tu o kurs zastosowany przez jednostkę, wynikający z przyjętych w jednostce reguł zazwyczaj opisanych w polityce rachunkowości. Zdaniem Spółki dla celów podatkowych podatnicy mogą przyjąć faktycznie zastosowany kurs walut, np. bankowy, kantorowy albo wynikający z umowy.

W świetle powyższego „kurs faktycznie zastosowany“ to zdaniem Wnioskodawcy kurs:

    • sprzedaży banku – w przypadku zakupu walut od banku,
    • kantorowy – w przypadku zakupu lub sprzedaży walut w kantorze,
    • kupna banku – w przypadku otrzymania wpływu na rachunek walutowy, o ile wynika to z przyjętych w jednostce zasad,
    • sprzedaży banku – w przypadku dokonania zapłaty z rachunku walutowego, o ile w wynika to z przyjętych w jednostce zasad,
    • w przypadku kompensaty niższy z kursów zastosowanych do ujęcia należności i zobowiązań w księgach rachunkowych lub kurs umowny.

Spółka wskazuje jednocześnie, iż zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy, w przypadku gdy faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, faktycznie zastosowany kurs waluty powinien odzwierciedlać kurs zastosowany przy wymianie waluty lub być zgodny z przyjętymi zasadami ujętymi w polityce rachunkowości.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Na wstępie podjętych rozważań, organ podatkowy wskazuje, iż w niniejszej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a–d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Stosownie do art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

    1. art. 15a, albo
    2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W tym miejscu organ podatkowy pragnie wskazać, iż niżej przytoczone przepisy dotyczą jedynie tych podatników, którzy przyjęli metodę rozliczania różnic kursowych opartą na ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15a ustawy).

Stosownie do treści art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Jak wynika z regulacji art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy podatkowej, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Z kolei zgodnie z art. 15a ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu waluty“, które to pojęcie jest używane przez ustawodawcę w powyższych regulacjach. Stwierdza jedynie, w art. 15a ust. 4 ww. ustawy podatkowej, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Wobec braku w przepisach podatkowych definicji zwrotu „faktycznie zastosowany“ dokonać należy wykładni językowej tego zwrotu. I tak „faktyczny“ oznacza „zgodny z faktami, oparty na faktach, będący faktem; rzeczywisty, realny, istotny“. Z kolei „zastosować – zastosowywać“ to „podporządkować się czemuś lub komuś, wykonać coś zgodnie z czyimiś wskazaniami, nagiąć się, dostosować się do czegoś“ (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003r.).

Mając na względzie powyższe przepisy, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż dla obliczenia różnic kursowych powstających z tytułu wpływu przychodu należnego ze sprzedaży (wrażonego w walutach obcych) na konto Spółki, jak również dla obliczenia różnic kursowych powstałych z tytułu zapłaty zobowiązań wyrażonych w walutach obcych, możliwe jest przyjęcie jako „faktycznie zastosowanego kursu waluty“ wskazanych przez Wnioskodawcę kursów walut np. bankowego, kantorowego albo wynikającego z umowy. Najważniejsze jest w tym względzie, by postępowanie Podatnika nie naruszało przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, Wnioskująca ustalając „faktycznie zastosowany kurs waluty“ winna mieć na uwadze przepis art. 15a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Reasumując, organ podatkowy podziela pogląd Wnioskodawcy, iż faktycznie zastosowany kurs waluty winien odzwierciedlać kurs zastosowany przy wymianie waluty lub być zgodny z przyjętymi zasadami ujętymi w polityce rachunkowości.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj