Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/4407/58/06
z 9 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/4407/58/06
Data
2006.07.09



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura
obniżenie podatku należnego
przedpłaty


Pytanie podatnika
Czy faktura dokumentująca przedpłatę czy też faktura wystawiona przez sprzedawcę po wydaniu towaru jest podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia z dnia 21.04.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 06.04.2006 r., nr PP 443-13 06 P w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 18.01.2006 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 18.01.2006 r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie czy faktura dokumentująca przedpłatę czy też faktura wystawiona przez sprzedawcę po wydaniu towaru - jest dla Pana podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym dokonuje Pan przedpłat na poczet należności za dostawę drewna. Od sprzedawcy otrzymuje Pan fakturę potwierdzającą uiszczoną kwotę przedpłaty. Następnie po wydaniu drewna sprzedawca wystawia drugą fakturę, która „jest rozliczeniem poprzedniej faktury". Podatek należny obniża Pan o podatek naliczony na podstawie „drugiej faktury", nie bierze Pan po uwagę podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej przedpłatę. Pana zdaniem taki sposób postępowania jest prawidłowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 06.04.2006 r. wyjaśnił, iż ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturze potwierdzającej dokonanie przedpłaty w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał Pan fakturę lub w rozliczeniu za miesiąc następny i w tym samym terminie faktura ta winna zostać ujęta w ewidencji zakupów.

Na powyższe postanowienie wniósł Pan zażalenie, w którym domaga sie jego zmiany. Podnosi Pan, iż przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter uprawnienia, które dla danego podmiotu przewiduje pewną możliwość zachowania, ale zachowanie to nie jest obowiązkiem tego podmiotu. Dlatego podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zaliczki lub prawo do odliczenia VAT u na podstawie faktury późniejszej określającej właściwą transakcję. Natomiast nie ma powodu - Pana zdaniem - aby nakazywać rozliczanie podatku naliczonego tylko na podstawie faktury zaliczki, gdyż w końcowym rozliczeniu sprowadza się to do uzyskania tego samego efektu z tym, że rozliczenie na podstawie drugiej faktury opóźnia zwrot naliczonego podatku, co jest korzystniejsze z punktu widzenia interesów skarbu państwa.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego 0 podatek naliczony określony w fakturze potwierdzającej dokonanie przedpłaty, jeżeli jej wystawienie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Stosownie do postanowień art. 19 ust. 11 w/w ustawy o VAT po stronie sprzedawcy, który przed wydaniem towaru otrzymał część należności, w szczególności przedpłatę powstaje obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania w tej części. W tej sytuacji sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą otrzymaną przedpłatę, nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymał część należności od nabywcy (§ 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.)) W myśl postanowień § 14 ust. 4 w/w rozporządzenia jeżeli faktura dokumentująca otrzymana przedpłatę nie obejmuje całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów pomniejsza o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego oceniając na gruncie w/w przepisów stan faktyczny, w którym odlicza Pan podatek naliczone na podstawie faktury wystawionej przez sprzedawcę po wydaniu towaru, z pominięciem kwot podatku wynikających z faktur dokumentujących zapłacone zaliczki, w przypadku gdy obejmują one całą cenę brutto dostawy (jak wynika z załączonych do wniosku faktur) - zasadnie stwierdził, iż takie postępowanie nie jest prawidłowe. Wyjaśniając, iż przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego 0 podatek naliczony z faktury stwierdzającej dokonanie przedpłaty - Naczelnik Urzędu Skarbowego nie sformułował wobec Pana nakazu dokonania odliczenia z tejże faktury i nie pozbawił Pana prawa do obniżenia podatku o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez sprzedawcę po wydaniu towaru, pod warunkiem wystawienia tej faktury w sposób prawidłowy. W prawidłowo wystawionej po wydaniu towaru fakturze kwota podatku powinna zostać pomniejszona o kwoty podatku wynikające z faktur stwierdzających zapłacone zaliczki, co wynika z postanowień § 14 ust. 4 w/w rozporządzenia. Oznacza, to że na podstawie takiej faktury ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego w kwocie pomniejszonej o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur stwierdzających zapłacone zaliczki. Natomiast w przypadku, gdy zapłacone zaliczki odpowiadają całej cenie brutto towaru, to zgodnie § 14 ust. 5 w/w rozporządzenia sprzedawca po wydaniu towaru nie powinien wystawiać faktury.

Reasumując: wynikająca z postanowień art. 86 ust. 1 w/w ustawy o VAT możliwość odliczenia podatku naliczonego jest prawem podatnika, co oznacza, iż nie ma on obowiązku korzystania z tego uprawnienia. W ramach przysługującej podatnikowi swobody co do korzystania z prawa do odliczenia, może on obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający zarówno z faktury dokumentującej należność zapłaconą przed wydaniem towaru, jak również z faktury wystawionej po wydaniu towaru, jednakże w tym drugim przypadku kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu powinna zostać pomniejszona o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur „zaliczkowych".

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj