Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443-144-76086/06
z 6 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-144-76086/06
Data
2006.12.06



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
zastępstwo procesowe


Pytanie podatnika
Obowiązek wystawienia faktury VAT w sposób określony w art. 106 ust. 1 związanej z świadczeniem usługi zastępstwa procesowego w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


W dniu 27 września 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek z dnia 27 września 2006 r. uzupełniono pismem z dnia 23 listopada 2006 r., w którym podatnik sprecyzował przedstawione zapytanie.
Pismem z 25 października 2006 r. wezwano podatnika do uzupełnienia wniosku z dnia 27 września 2006 r. poprzez podanie symbolu PKWiU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług na wykazywane usługi, ponieważ zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 204r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU).
W odpowiedzi na wezwanie podatnik w dniu 8 listopada 2006 r. uzupełnił wniosek z dnia 27 września 2006 r. wskazał następujące symbole świadczonych przez siebie usług:
• 74.11
• 74.11.174.11.12
• 74.11.12-00.00
• 74.11.17-00.00
Podane przez podatnika symbole PKWiU dotyczą usług prawniczych.
Żaden z przepisów ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stanowi o tym, iż w przypadku wymienionych usług istnieje możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego klient zleca podatnikowi wykonanie usługi prawniczej – wszelkie podjęte przez podatnika w ramach realizowania zlecenia czynności są elementami składowymi wykonywanej usługi.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W skierowanym do tutejszego organu podatkowego wniosku z dnia 27 września 2006 r. oraz pismach uzupełniających podatnik sformułował zapytanie, czy istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT na zasadach określonych w art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z wykonaniem usługi zastępstwa procesowego.
Podatnik w opisie stanu faktycznego wskazał, iż działając w imieniu klienta składa do sądu pozew o zapłatę. Pozew składa radca prawny współpracujący z kancelarią. Rozliczenia z klientem dokonuje kancelaria a nie radca prawny. Wygrywając sprawę sąd zasądza na rzecz klienta podatnika koszty zastępstwa procesowego. Klient przelewa na konto podatnika koszty zastępstwa procesowego.
Zdaniem podatnika w zaistniałej sytuacji powinien wystawić fakturę VAT na zasadach określonych w art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, organ podatkowy stwierdza:
Zasady wystawiania faktur VAT reguluje przepis art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę VAT potwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Pomoc prawna, w postaci zastępstwa procesowego, jest usługą prawniczą sklasyfikowaną według PKWiU pod symbolem 74.11.12- „ usługi w zakresie doradztwa prawnego i reprezentacji w postępowaniu sądowym w pozostałych dziedzinach prawa”. Koszty zastępstwa procesowego zasądzone przez sąd stanowią wynagrodzenie radcy prawnego za nakład wniesionej pracy- są więc wynagrodzeniem za świadczoną usługę.
Zgodnie z przepisem art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zgodnie z powyższym kwota pobrana przez podatnika z tytułu świadczonej na zlecenie klienta usługi – niezależnie od momentu jej pobrania i niezależnie od ilości oraz rodzaju czynności jakie zostały wykonane w ramach świadczenia usługi, będąca wynagrodzeniem za usługę, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 27 września 2006 r., iż wykonując usługę zastępstwa procesowego podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT w sposób i na zasadach określonych w art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj