Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miliczu
PP 443/1/01/2007
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/01/2007
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Miliczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
prawo do odliczenia
wyposażenie
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik w skierowanym do tutejszego organu podatkowego wniosku z dnia 12.04.2007 r. sformułował zapytanie – czy jako podatnik podatku od towarów i usług ma możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z doposażeniem bazy dydaktycznej i rehabilitacyjnej, oraz doposażeniem infrastruktury socjalno – bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, które zostały dofinansowane ze środków PFRON w ramach programu pn. "EDUKACJA".


W dniu 13 kwietnia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miliczu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów towarów i usług, celem doposażenia bazy dydaktycznej i rehabilitacyjnej, oraz doposażenia infrastruktury socjalno – bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.
Pismem Nr PP/446-50/2007/WP z dnia 23.04.2007 r. tutejszy organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych we wniosku (tj. brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie). Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 27 kwietnia 2007 r.
Na dzień złożenia wniosku wobec wnioskodawcy w zakresie objętym zapytaniem nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Powyższy art. 14a Ordynacji podatkowej ustanawia kryteria podmiotowe i przedmiotowe możliwości legalnego, skutecznego prawnie dochodzenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej przedmiotem interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika mogą być wyłącznie zapytania z zakresu prawa podatkowego.
Podatnik w skierowanym do tutejszego organu podatkowego wniosku z dnia 12.04.2007 r. sformułował zapytanie – czy jako podatnik podatku od towarów i usług ma możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z doposażeniem bazy dydaktycznej i rehabilitacyjnej, oraz doposażeniem infrastruktury socjalno – bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, które zostały dofinansowane ze środków PFRON w ramach programu pn.,,EDUKACJA".
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie w ramach programu PFRON pn.,,EDUKACJA”. Dofinansowanie realizowane jest w ramach dwóch obszarów, tj. obszar,,A” oraz obszar,,B”. Obszar,,A” dotyczy doposażenia bazy dydaktycznej i rehabilitacyjnej, natomiast obszar,,B” - doposażenia infrastruktury socjalno – bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego. W związku z powyższym Starostwo Powiatowe dokonało zakupu sprzętów celem realizacji zadania będącego przedmiotem powyższej umowy. Całkowity koszt brutto zadania wyniósł 167.253,87 zł, natomiast dofinansowanie ze środków PFRON wyniosło 156.963,98 zł. Jednocześnie wnioskodawca nadmienia, iż dokonane zakupy w ramach ww. umowy nie mają związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług realizowanymi przez Starostwo Powiatowe.
Zdaniem wnoszącego zapytanie, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego od powyższych zakupów, z uwagi na brak związku dokonanych nabyć towarów z czynnościami opodatkowanymi.
Po przeanalizowaniu treści zapytania, przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miliczu stwierdza, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe i wyjaśnia co następuje:
Zasady odliczania podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług zostały uregulowane w Dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), i tak zgodnie z treścią przepisu art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, tzn czynnościami tymi są:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2.eksport towarów,
3.import towarów,
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
To do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy chodzi o czynności opodatkowane sensu stricto, tzn. takie, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Podatek naliczony podlega zatem odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni, a tym samym bezsporny. Na konieczność spełnienia tych warunków przy realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego wskazuje orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabyte towary w ramach doposażenia bazy dydaktycznej i infrastruktury socjalno – bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych wykonywanych przez wnioskodawcę.
Reasumując należy więc uznać, iż Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych towarów, z uwagi na brak związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
Wobec powyższego stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj