Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
BP/423–0032/07/RA
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/423–0032/07/RA
Data
2007.06.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszt
przychód
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Jak rozdzielić przychody i koszty stowarzyszenia przed i po uzyskaniu przez nie osobowości prawnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.03.2007 r.) złożonego przez Związek z siedzibą w Gdańsku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w sprawie: określenia sposobu rozdzielenia przychodów i kosztów jego Jednostki Składowej przed i po uzyskaniu przez nią osobowości prawnej, stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.03.2007 r.) Związek z siedzibą w Gdańsku wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie określenia sposobu rozdzielenia przychodów i kosztów jego Jednostki Składowej przed i po uzyskaniu przez nią osobowości prawnej.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zjazd Związku powziął uchwałę wprowadzającą zmiany do statutu Związku polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne jego jednostki składowe osobowości prawnej. Nabycie osobowości prawnej przez Jednostkę Składową Związku powoduje konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielania z dotychczasowej struktury Związku, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące (bez osobowości prawnej).

Na mocy postanowień § 3 ust. 1 przedmiotowej uchwały – Związek został zobowiązany do protokolarnego przekazania na rzecz Jednostki Składowej – po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej – wszystkich składników majątku będących, w dniu przekazania, we władaniu ekonomicznym tej Jednostki. Jednostka Składowa uzyskała osobowość prawną na mocy postanowień art. 17 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami), z chwilą jej wpisania do KRS, co nastąpiło w dniu 07.02.2007 r. W związku z powyższym powstała konieczność przeprowadzenia wydzielenia Jednostki z dotychczasowej struktury Związku. Przepisy prawa na podstawie, których dokonywany jest podział Związku to ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami), statut Związku, uchwała Zjazdu Związku wprowadzająca zmiany do statutu Związku. Przed uzyskaniem osobowości prawnej Jednostka stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że Jednostka, przed uzyskaniem osobowości prawnej, stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącym Związku, zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań statutowych i gospodarczych, i mogłaby, przed wydzieleniem, stanowić niezależną jednostkę (przedsiębiorstwo) samodzielnie realizującą swoje zadania. Przed uzyskaniem osobowości prawnej Jednostka samodzielnie sporządzała jednostkowe sprawozdanie finansowe na podstawie wyodrębnionych, własnych ksiąg rachunkowych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawca stwierdza, że na podstawie postanowień art. 17 ust. 1 ustawy prawo o stowarzyszeniach, stowarzyszenia uzyskują osobowość prawną z chwilą ich wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Od tej daty, wszelkie przychody i koszty osiągnięte i poniesione w Jednostce będą dotyczyć już tylko nowej osoby prawnej to jest właśnie Jednostki i nie będą sumowane z przychodami i kosztami Związku. Natomiast do dnia poprzedzającego dzień uzyskania osobowości prawnej przez Jednostkę Składową, przychody i koszty przez nią poniesione powinny zostać zsumowane z przychodami i kosztami Związku jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmian.) ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”. Stosownie do ust. 2 cytowanego artykułu przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) księgi rachunkowe otwiera się:

  1. na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym,
  2. na początek każdego następnego roku obrotowego,
  3. na dzień zmiany formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3,
  4. na dzień wpisu do rejestru połączenia jednostek lub podziału jednostki, powodujących powstanie nowej jednostki (jednostek),
  5. na dzień rozpoczęcia likwidacji lub wszczęcia postępowania upadłościowego

– w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Reasumując, z chwilą wpisania Jednostki Składowej do Krajowego Rejestru Sądowego nabywa ona osobowość prawną, a co za tym idzie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Z dniem nabycia osobowości prawnej Jednostka ewidencjonuje we własnych księgach rachunkowych wszystkie zdarzenia gospodarcze w niej powstałe, natomiast wszystkie osiągnięte oraz poniesione przed tą datą przychody i koszty powinny zostać włączone do przychodów i kosztów Związku.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj