Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/2/07/RG
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/2/07/RG
Data
2007.04.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wypłaty w roku 2007 dywidendy przez Spółkę na rzecz Spółki holenderskiej płatność ta będzie zwolniona z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej pytania Spółki tj., czy w przypadku wypłaty w roku 2007 dywidendy przez Spółkę na rzecz Spółki holenderskiej płatność ta będzie zwolniona z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest 100 % akcjonariuszem polskiej spółki akcyjnej będącej podatnikiem podatku dochodowego w Polsce oraz mającej na terytorium Polski siedzibę. Spółka została utworzona przez Spółkę i jej akcje są w posiadaniu Spółki. od dnia 7 listopada 1997 r.
Akcjonariuszem Spółki jest spółka prawa holenderskiego o formie prawnej Besloten Vennootschap podlegająca w Królestwie Niderlandów opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Podmiot ten posiada 100 % akcji Spółki. od dnia 22 września 2005 r. i ma intencję posiadania przedmiotowych akcji w przyszłości. Rezydencja podatkowa Spółki holenderskiej zostanie potwierdzona przed dokonaniem transakcji.
Spółka. wypłaca dywidendy na rzecz akcjonariusza holenderskiego, jak też uzyskuje i planuje uzyskać dywidendy od polskiej spółki akcyjnej.Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, iż:
- wypłacający dywidendę tj. Spółka jest podmiotem mającym siedzibę w Polsce oraz jest podatnikiem podatku dochodowego w Polsce,- uzyskująca dywidendę Spółka holenderska jest podmiotem podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej (Królestwie Niderlandów) – spółką Besloten Vennootschap wymienioną w załączniku nr 4 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- Spółka holenderska posiada 100% akcji w Spółce.,
- Spółka holenderska posiada akcje nieprzerwanie od dnia 22 września 2005 r. tj. przez okres ponad 1 roku i zamierza posiadać te akcje w przyszłości,wypłacone w roku 2007 dochody z tytułu dywidend są zwolnione z opodatkowania w Polsce.
Oznacza to, że Spółka, jako płatnik podatku nie dokona poboru podatku u źródła, a do Spółki holenderskiej zostanie przekazana kwota brutto dywidendy.
W ocenie Spółki powyższe wynika z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych są wypłaty dywidend, jak też innych udziałów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, dokonywane z polskich spółek na rzecz podmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości dochodów w kraju Unii Europejskiej, pod warunkiem spełnienia warunków wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Spółki, w związku z tym, że warunki do objęcia zwolnieniem zostały spełnione przez Spółkę. oraz Spółkę holenderską, podatek dochodowy nie będzie w tym zakresie pobierany przez płatnika, czyli Spółkę.


W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawione przez Podatnika własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeśli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei, na podstawie art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.Natomiast stosownie do art. 22 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1.wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2.uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
3.spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
4.odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.
Równocześnie zgodnie z art. 8 pkt. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 20 ust. 3-5 oraz art. 22 ust. 4 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale Spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. w wysokości nie mniejszej niż 15 %.
W myśl art. 22 ust. 4a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Wyżej wskazane zwolnienie stosuje się również w przypadkach, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w określonej wysokości jeszcze nie upłynął w momencie uzyskania przez spółkę zagraniczną takich dochodów z tytułu udziału w zyskach spółki polskiej, lecz gdy termin ten upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W takim przypadku, chcąc zachować prawo do tego zwolnienia, spółka zagraniczna nie będzie mogła wyzbyć się udziałów (akcji) spółki polskiej, przed upływem 2 lat od chwili ich nabycia lub objęcia. Jeżeli jednak, już po uzyskaniu dochodu (przychodu) z tytułu udziałów w zyskach spółki polskiej, spółka zagraniczna np. sprzedałaby posiadane przez nią udziały (akcje) spółki polskiej, to sankcje utraty prawa do nabytego wcześniej zwolnienia wskazuje art. 22 ust. 4b w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19 % dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.
Z kolei art. 22 ust. 6 precyzuje, że przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i zwolnienia od podatku, stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym wymieniono m.in. spółki utworzone według prawa holenderskiego, określane jako: "naamloze vennootschap", "besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid", "Open commanditaire vennootschap", "Coöperatie", "onderlinge waarborgmaatschappij", "Fonds voor gemene rekening", "vereniging op coöperatieve grondslag" i "vereniging welke op onderlinge grondslag als verzekeraar of kredietinstelling optreedt", i inne spółki utworzone zgodnie z przepisami prawa holenderskiego podlegające opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie zgodnie z art 26 ust 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:
1.jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
2.istnienia zagranicznego zakładu – zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przypadku spełnienia warunków do zwolnienia wymienionych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz pozostałych warunków wymienionych w ustawie, tj. art 22 ust 4a i 4b, a także udokumentowania rezydencji podatkowej Spółki holenderskiej, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, wypłacane w 2007 r. dochody z tytułu dywidend na rzecz Spółki holenderskiej są zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, a Spółka nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w tym zakresie.
Należy jednak zauważyć, że nawet w przypadku, gdy wypłacane dywidendy na rzecz Spółki holenderskiej są zwolnione od podatku, na Spółce będzie spoczywał obowiązek płatnika w zakresie sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji rocznej IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, wynikający z art. 26 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj